به گزارش صدانیوز،محققان دانشگاه ام‫.آی.‫تی با استفاده از اتم‌های مصنوعی، راهی برای تولید بزرگ‫ترین تراشه کوانتومی در نوع خود ابداع کردند.
اتم‌ها از برش‌های نازک میکروسکوپی الماس ایجاد شده‫اند. دیرک انگلوند، استادیار گروه مهندسی برق و علوم کامپیوتر ام.آی.تی در بیانیه‌ای گفت: این موفقیت نقطه عطفی در زمینه پردازنده‌های کوانتومی است. رایانه‌های استاندارد و پردازنده‌ها از بیت در تراشه‌های خود برای پردازش استفاده می‌کنند اما در رایانه‌های کوانتومی این عملیات با استفاده از بیت‌های کوانتومی یا کیوبیت انجام می‌شود. این قابلیت به رایانه‌های کوانتومی اجازه می‌دهد تا بتوانند همزمان چند محاسبه را انجام دهند و مسائلی که حل آنها با رایانه‌های معمولی امکان‌پذیر نیست به راحتی انجام شود. به همین ترتیب، رایانه‌های کوانتومی از کیوبیت استفاده می‌کنند نه بیت. در پردازش کوانتومی یک کیوبیت یا بیت کوانتومی واحد پایه‌ای پردازش کوانتومی و رمزنگاری کوانتومی بوده و مشابه بیت در رایانه‌های کلاسیک است: کوچکترین واحد ذخیره اطلاعات و معیاری از مقدار اطلاعات کوانتومی است. از نظر فیزیکی، کیوبیت یک سامانه کوانتومی دوحالتی است، یعنی سیستمی که توسط مکانیک کوانتومی به درستی قابل توصیف است و هنگام اندازه‌گیری یکی از دو حالت ممکن خود را اختیار می‌کند. یک کامپیوتر کوانتومی قادر است تمام محاسبات را یکباره و همزمان انجام دهد.
اتم‌های مصنوعی که محققان از آن به عنوان میکرو چیپلت‌های کوانتومی یاد می‌کنند ، از مراکز رنگی در الماس‌ها تشکیل شده است. فضاهای خالی مملو از اتم‌های دیگر مانند ژرمانیم و سیلیکون است.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید