کودکان کار قربانیان کوچک فقر

به نقل از زاکانی شهردار تهران

فقر
کودکان کار

عمده این کودکان، کسانی هستند که از اتباع قلمداد می‌شوند اما بی‌تردید انسان هستند و در شروع شکل‌گیری شخصیت خود مورد استثمار قرار می‌گیرند که به تبع آن در آینده و با ادامه این روند، جامعه را دچار مشکلات بسیاری می‌کند.

به گزارش نباءخبر، رشد جمعیت کودکان کار ناشی از فقر و ناکامی دستگاه‌های مربوطه در ساماندهی و حمایت از آنها که تنها به جمع‌آوری مقطعی این کودکان اکتفا می کنند، عامل تداوم و گسترش دامنه این شاخه از آسیب‌های اجتماعی شده است. نگاه های پر حسرت این کودکان به خودروهایی که همسن و سالانشان با ناز بر صندلی آنها تکیه زده اند دل هر رهگذری را به درد می آورد. گاه صدای قهقهه آنها همراه با دویدن در چهارراه هایی که میتواند گذرگاه مرگ آنها باشد بیانگر این است که کودک درونشان لحظاتی هر چند کوتاه ظهور و بروز می کند. اما ناسزاگویی برخی عابران در رویارویی با آنها زنگ هشداری است که همه از آن غافل هستند، چرا که می تواند آرام آرام کینه ای را در دل این کودکان نقش کند که بستری برای حرکت به سمت انواع بزهکاری در انتقام از این نوع رفتارها باشد.

احمدبیگدلی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کودک کار یکی از آسیب‌های اجتماعی مهم بوده که مساله‌ساز شده است، گفت: دلایل ایجاد این پدیده ارزان بودن دستمزد این کودکان است که اغلب بی‌سرپرست یا بدسرپرست هستند که توسط افراد سودجو بکار گرفته می‌شوند یا دارای والدینی هستند که مشکلات مالی دارند و از کودکانشان سوءاستفاده مالی می‌کنند. این نماینده سابق ادامه داد: هم‌اکنون سرچهارراه‌ها کودکان کمتر از ۱۲ سال در حال دستفروشی هستند که این موضوع با هیچ عقل، منطق و یا حتی شرع و قانونی پذیرفتنی نیست که کودکان به جای تحصیل یا تفریح مشغول کار شوند. بیگدلی تاکید کرد:متاسفانه با افزایش فقر در جامعه، آمار کودکان کار هم افزایش یافته است تاجاییکه حتی در جاده‌ها ساعت ۵ صبح کنار اتوبان‌هایی که هیچ امنیت جانی برای عابران وجود ندارد، این کودکان مشغول دستفروشی هستند که بیانگر این است که توسط باندی به کار گرفته شده‌اند و تحت فشار در آن ساعت مشغول کار می‌شوند. حدود یک سال پیش “قرارگاه اجتماعی” با رویکرد کاهش آسیب‌های اجتماعی از سوی شهرداری تهران و به ریاست شخص شهردار تهران شروع به کار کرد. تاکنون بیش از 20 جلسه از فعالیت قرارگاه اجتماعی برگزار شده است و موضوعات مختلفی در این قرارگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد، از جمله آن‌ها ساماندهی و جمع‌آوری معتادین متجاهر در پایتخت، کودکان کار، وضعیت گرمخانه‌ها، کارتن‌خواب‌ها، ماجرای اتوبوس‌خوابی و …

علیرضا زاکانی در نخستین همایش ملی حمایت از اطفال و نوجوانان آسیب‌دیده و در معرض آسیب‌های اجتماعی به مشکلات اساسی این کودکان اشاره کرد و گفت: عمده این کودکان، کسانی هستند که از اتباع قلمداد می‌شوند اما بی‌تردید انسان هستند و در شروع شکل‌گیری شخصیت خود مورد استثمار قرار می‌گیرند که به تبع آن در آینده و با ادامه این روند، جامعه را دچار مشکلات بسیاری می‌کند. شهرداری تهران در ادامه به جذب و جمع‌آوری کودکان کار توسط کمیته ناظر به کودکان کار و ساماندهی خانواده آنها در این قرارگاه خبر داد.

باید کودکان کار را از دست باندها و شبکه‌های مربوطه بیرون بیاوریم!
اما احمد احمدی‌صدر؛ مدیرعامل سازمان رفاه و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران و دبیر قرارگاه اجتماعی کلان‌شهر تهران هم در گفت‌وگویی به حمایت کودکان کار و خانواده‌ی آن‌ها تاکید کرد و گفت: باید شرایط اشتغال برای خانواده آن‌ها را فراهم شود و نمی‌توان به طور قانونی کودک را از خانواده جدا کرد، مگر اینکه سرپرستی نداشته باشد. وی از ساماندهی کودکان کار درقرارگاه اجتماعی خبر داد و تصریح کرد: کارگروه علمی و تخصصی در این زمینه انجام شده، برخی از این کودکان سازماندهی شده‌اند. برخی به دلیل فقر مالی دست به این کار می‌زنند و برخی هم به دنبال زباله‌گردی هستند تا از آن کسب درآمد کنند. باید با ساماندهی کودکان کار و خیابان، این افراد را از دست باندها و شبکه‌های مربوطه بیرون بیاوریم! در واقع کودکان را از استثمار باندها خارج کنیم.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید