کنفرانس بحرین محلی برای رونمایی از معامله قرن

معامله قرن

به نقل ازصدانیوز،واشنگتن با همکاری بحرین یک کارگاه اقتصادی را در ماه میلادی آینده در منامه برای ترغیب به سرمایه‌گذاری‌ها در اراضی فلسطینی برگزار می‌کند، به نظر می‌رسد تقلاهای جارد کوشنر به نفع اسرائیلی‌ها در حال به ثمر نشستن هستند، زیرا رژیم صهیونیستی مدت‌هاست سودای روابط با اعراب را در سرمی‌پروراند تا از تعداد دشمنانش […]

به نقل ازصدانیوز،واشنگتن با همکاری بحرین یک کارگاه اقتصادی را در ماه میلادی آینده در منامه برای ترغیب به سرمایه‌گذاری‌ها در اراضی فلسطینی برگزار می‌کند، به نظر می‌رسد تقلاهای جارد کوشنر به نفع اسرائیلی‌ها در حال به ثمر نشستن هستند، زیرا رژیم صهیونیستی مدت‌هاست سودای روابط با اعراب را در سرمی‌پروراند تا از تعداد دشمنانش در منطقه کاسته شود، حال چه گزینه‌ای بهتر از اینکه بحرین نقطه آغازین اجرای طرح “معامله قرن” آمریکا برای صلح خاورمیانه باشد؟

کاخ سفید روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد: آمریکا ۲۵ و ۲۶ ژوئن کنفرانس اقتصادی در بحرین برای جذب سرمایه‌گذاری در اراضی فلسطین در راستای مرحله اول معامله قرن برگزار خواهد کرد. در این کنفرانس نمایندگان دولت‌ها، جامعه مدنی و سرمایه‌گذاران برای آغاز اجرای بخش اقتصادی معامله قرن شرکت خواهند کرد. جارد کوشنر، داماد و مشاور رئیس جمهور آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که معامله قرن بعد از ماه رمضان اعلام خواهد شد. یک منبع آگاه اعلام کرد که کوشنر تعدادی از سفرا را در نشستی در واشنگتن که ۱۴ آوریل برگزار شده بود تشویق کرده که درباره پیشنهاد آمریکا برای صلح میان فلسطین و اسرائیل انعطاف‌پذیری داشته باشند و با “ذهنی باز” این پیشنهاد را بررسی کنند.
وی تأکید کرده که براساس این پیشنهاد دو طرف باید امتیازهایی بدهند. واشنگتن‌پست پیشتر اعلام کرده بود که طرح آمریکا شامل امتیازهای اقتصادی بزرگی برای فلسطینی‌هاست اما شامل تشکیل یک کشور دارای حاکمیت کامل برای آن‌ها نیست. فلسطینی‌ها به شدت با معامله قرن مخالفند. جارد کوشنر، داماد و مشاور ارشد کاخ سفید قبلا در ماه آوریل تاکید کرده بود، طرح دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای برقراری صلح بین رژیم صهیونیستی و فلسطین (معامله قرن) پس از ماه رمضان رونمایی می‌شود. در این باره واشنگتن پست نیز نوشت، طرح معامله قرن اواخر بهار علنی می‌شود. تاریخ برگزاری کنفرانس اقتصادی منامه نیز ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ تیر) اعلام شده این یعنی همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود.
گفته می‌شود در این کنفرانس تعدادی از وزیران دارایی در قالب اقتصاددانان برجسته منطقه گردهم می‌آیند اما این کنفرانس یک مهمان ویژه دارد براساس اخبار درز یافته از سوی رسانه‌ گویا قرار است موشه کحلون وزیر اقتصاد رژیم صهیونیستی نیز در راس هیئتی اسرائیلی وارد منامه شود. مشخص است این سفر در دیگری از عادی سازی روابط بین اعراب و اسرائیل را باز می‌کند و نشان می‌دهد امارات، عربستان در این موضع تنها نیستند، در واقع زمان عادی سازی روابط نیز همراه با طرح معامله قرن در حال فرا رسیدن است اما فعلا روندی زیرپوستی و نامحسوس طی می‌کند تا سردمداران عرب و ساکنان کاخ سفید زمان مناسبی برای آن بیابند.
کاخ سفید این کنفرانس یا کارگاه اقتصادی را به زعم خود فرصتی محوری برای نشست بین رهبران دولت‌ها و موسسات جامعه مدنی و ایده‌پردازان برای تبادل افکار، دیدگاه‌ها و بررسی استراتژی‌ها جهت تشویق به سرمایه‌گذاری و ارائه طرح‌های اقتصادی قابل اجرا همسو با تحقق صلح در منطقه و نیز فرصتی جهت ارائه چارچوب‌های عملی برای آینده‌ای شکوفا در منطقه و ملت فلسطین برمی‌شمرد. استیو منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا در این باره می‌گوید: “ما به این رایزنی‌های مهم درباره دیدگاهی که به فلسطینی‌ها فرصت ویژه و خاص برای استفاده از امکانات‌شان را می‌دهد، امیدواریم. این کنفرانس می‌تواند رهبران بخش‌های مختلف از سراسر خاورمیانه را برای چانه زنی درباره راه‌های توسعه و رشد اقتصادی و فرصت‌های دست داده برای ملت‌های این منطقه مهم فراهم ‌کند.”  واکنش جمعیت الوفاق بحرین
جمعیت الوفاق بحرین در واکنش به میزبانی این کشور از نشست بین المللی درباره معامله قرن تأکید کرد که معامله فروش قدس و فلسطین خیانتی بزرگ است.
جمعیت الوفاق بحرین، بزرگترین گروه شیعی در این کشور در بیانیه‌ای در واکنش به میزبانی این کشور از نشست بین المللی درباره معامله قرن اعلام کرد: معامله فروش قدس و فلسطین خیانتی بزرگ است. تلاش نظام بحرین برای میزبانی از این معامله خروج از تمامی آرمان‌های ملی و انسانی و اسلامی است. تمام مردم بحرین با تبدیل کشورشان به ایستگاهی برای امضای نسخه جدیدی از معاهده بالفور مخالفند.
در بیانیه این جمعیت آمده است: نظام هیچ‌گونه مشروعیتی برای تحرک به نام بحرین و قبول میزبانی این پروژه فاجعه‌بار ندارد. کاخ سفید اعلام کرده که ۲۵ و ۲۶ ژوئن نشست اقتصادی را به عنوان اولین بخش معامله قرن در بحرین برگزار خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید