با پایان آتش‌بس در غزه، حماس و اسرائیل جنگ را از سر گرفتند

به نقل از منابع خبری

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی که روز جمعه در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) منتشر شد، نسبت به از سرگیری عملیات نظامی در غزه پس از چند روز آتش بس «عمیقاً » ابراز تاسف کرد.

به گزارش نبأخبر،آخرین تحولات جنگ حماس و اسرائیل در روز جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ خورشیدی برابر با ۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی را‌ در این صفحه دنبال کنید.

فرانسه روز جمعه در پی شروع مجدد نیردها و حملات در غزه، از سرگیری آتش‌بس میان اسرائیل و حماس را «ضروری» خواند.

کاترین کولونا، رئیس دیپلماسی فرانسه در حاشیه کنفرانس آب و هوایی کُپ۲۸ در دوبی گفت: شکست آتش‌بس خبری بسیار بد و تاسف‌آور است، زیرا هیچ راه‌حلی ارائه نمی‌کند و حل همه سؤالات پیش‌رو را پیچیده‌تر می‌کند.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی که روز جمعه در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) منتشر شد، نسبت به از سرگیری عملیات نظامی در غزه پس از چند روز آتش بس «عمیقاً » ابراز تاسف کرد.

آقای گوترش چند ساعت پس از شروع مجدد بمباران‌های غزه توسط ارتش اسرائیل در این پیام تاکید کرد: «هنوز امیدوارم که امکان تمدید وقفه ایجاد شده وجود داشته باشد. از سرگیری خصومت‌ها نشان می‌دهد که چقدر مهم است یک آتش‌بس بشردوستانه واقعی برقرار شود.»


یونیسف آنهایی که «تصمیم به از سرگیری کشتار کودکان گرفتند» را محکوم کرد
صندوق کودکان ملل متحد، یونیسف ضمن ابراز تاسف از پایان یافتن آتش‌بس در غزه، «آنهایی که تصمیم به از‌ سرگیری کشتار کودکان گرفته‌اند» را محکوم کرد.

جیمز الدر، سخنگوی یونیسف که از طریق ارتباط ویدئویی از غزه با خبرنگاران در ژنو سخن گفت، تاکید کرد: «انفعال در این خصوص، در اصل، چراغ سبزی برای کشتار کودکان است.»

وی افزود: «این غیرمسئولانه است که فکر کنیم حملات بیشتر به مردم غزه می‌تواند به چیزی غیر از قتل عام منجر شود.»

ترجیح کرملین تمدید آتش‌بس در غزه بود
کرملین روز جمعه ضمن ابراز تاسف نسبت به از سرگیری درگیری‌ها بین گروه اسلام‌گرای فلسطینی حماس و اسرائیل اعلام کرد که آتش‌بس می‌توانست تا آزادی همه گروگان‌ها غزه تمدید شود.

دمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در جلسه توجیهی روزانه خود گفت: «البته ما ترجیح می‌دادیم اخبار تمدید وقفه بشردوستانه درگیری‌ها را دریافت کنیم.»

وی افزود«این انتظار در حالی وجود داشت که می‌دانیم هنوز روند آزادی گروگان‌ها تکمیل نشده است.»


قطر جامعه بین‌المللی را به مداخله سریع برای پایان دادن به خشونت‌ها در غزه فراخواند
قطر، میانجی اصلی مذاکرات آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها میان اسرائیل و حماس، از جامعه بین‌المللی خواست تا برای پایان دادن به خشونت‌ها در نوار غزه پس از شروع مجدد حملات اسرائيل، به سرعت وارد عمل شود.

وزارت خارجه قطر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «بمباران نوار غزه در ساعات اولیه پس از پایان آتش‌بس، تلاش‌ها برای میانجی‌گری را پیچیده و فاجعه انسانی در غزه را تشدید می‌کند.»

در این بیانیه ضمن محکومیت هرگونه «عملیات علیه غیرنظامیان، اعمال مجازات جمعی و تلاش برای آوارگی و کوچ اجباری شهروندان فلسطینی ساکن غزه»، از جامعه بین‌المللی خواسته شده است تا «برای پایان دادن به خشونت‌ها به سرعت وارد عمل شود.»

سخنگوی حماس: راه حل، نه آتش‌بس بلکه پایان اشغالگری اسرائیل است
اسامه حمدان، سخنگوی ارشد حماس در گفتگو با شبکه خبری الجزیره گفت که «راه حل بحران کنونی در غزه پایان اشغالگری اسرائيل است.»

وی افزود: «راه حل این نیست که آتش‌بس برقرار شود بلکه باید مکانیسم‌هایی برای پایان دادن به اشغالگری اسرائیل یافت.»

وی همچنین درباره تمدید آتش‌بس گفت: «ما زمانی را صرف گفتگو با همه میانجی‌ها کرده ایم و باید از تلاش‌های مصر و قطر برای دستیابی به فرمولی برای پایان دادن به تجاوز تشکر کنیم اما تجاوز اسرائيل همه چیز را متوقف کرد.»

او در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه «ما از هرگونه تلاشی که هدف آن پایان دادن به تجاوز در راستای منافع مردم ما باشد، استقبال می‌کنیم» گفت: «رهبران حماس با تلاش‌های صورت گرفته برای پایان دادن به تجاوزات اسرائيل همراهی کردند اما متأسفانه برخی از طرف‌ها به غیر از قطر و مصر آمادگی تلاش بیشتر در این خصوص را نداشتند.»

اسامه حمدان، سخنگوی ارشد حماس همچنین مدعی شد که دولت آمریکا فشار زیادی بر اسرائیل برای متوقف کردن حملات وارد نکرده است.

حماس از جان باختن ۲۹ نفر در حملات تازه اسرائیل خبر داد
مقامات بهداشتی حماس اعلام کردند که ۲ ساعت پس از پایان آتش‌بس غزه، دست کم ۲۹ نفر در حملات تازه ارتش اسرائیل به این منطقه محاصره شده از اراضی فلسطینی کشته شدند.

به گفته تشکیلات بهداشتی حماس، در پی این حملات تاکنون دست کم ۷ نفر در شمال، جبلیه و شهر غزه، ۱۲ نفر در خان یونس و رفح در جنوب و ۱۰ نفر دیگر در المغازی، در مرکز باریکه غزه کشته شده‌اند.

بر اساس این گزارش، در میان کشته‌شدگان حملات تازه ارتش اسرائیل به نوار غزه پس از آتش‌بس هفت روزه، چند کودک نیز به چشم می‌خورد.

نیویورک تایمز، اسرائیل از طرح حمله حماس اطلاع داشت
نیویورک تایمز بر اساس اسناد و شواهدی که در اختیار دارد مدعی است که مقامات اسرائیلی بیش از یک سال قبل در جریان یک حمله بزرگ احتمالی از سوی حماس قرار داشتند.

در این گزارش آمده است که مقامات اسرائیلی از طرح حماس برای انجام یک حمله بی‌سابقه به کشورشان مطلع شده بودند اما این سناریو را غیر واقع‌گرایانه می‌دانستند.

نتانیاهو: پس از نقض مفاد آتش‌بس توسط حماس، جنگ از سر گرفته شد
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای که روز جمعه از سوی دفترش منتشر شد، اعلام کرد که ارتش این کشور «پس از آنکه شروط مهم توافق آتش‌بس توسط حماس نقض شد، جنگ در غزه از سر گرفت.»

آقای نتانیاهو مدعی شد که حماس به تعهد خود برای آزادی همه زنان ربوده شده در روز جمعه احترام نگذاشت و به سمت شهروندان اسرائیل راکت پرتاب کرد.

به گفته نخست وزیر اسرائيل، با بازگشت مأموریت جنگی، «دولت موظف است به اهداف نبرد دست یابد.»

وی از «آزادسازی گروگان‌ها، انحلال حماس» و «اطمینان از اینکه شهروندان اسرائیل دیگر هرگز با حمله‌ای از سوی غزه تهدید نخواهند شد»، به عنوان اهداف این نبرد نام برد.


با وجود از سرگیری درگیری‌ها، مذاکرات بر سر آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها ادامه دارد
یک منبع آگاه به سی ان ان گفت، به رغم از سرگیری‌ نبردها میان اسرائيل و حماس در غزه پس از هفت روز آتش‌بس، مذاکرات بر سر آزادی گروگان‌ها همچنان ادامه دارد.

بنا به این گزارش، یک ساعت پس از انقضای آتش‌بس تمدید شده که ساعت ۷ صبح به وقت محلی پایان یافت، هیچ یک از طرف‌های اصلی درگیری و میانجیان قطری، مصری و آمریکایی رسما شکست مذاکرات جاری بر سر آزادی گروگان‌ها را اعلام نکرده بودند.

از سوی دیگر، در همین راستا یک منبع آگاه نیز به خبرگزاری فرانسه گفت که مذاکرات بر سر آتش بس در غزه با میانجی‌گری قطر و مصر با وجود از سرگیری درگیری‌ها ادامه دارد.

بر اساس شرایط توافق قبلی، انتظار می‌رفت که حماس هشتمین فهرست گروگان‌ها شامل ۱۰ زن و کودک را برای آزادی در روز جمعه در ازای یک روز تمدید مجدد آتش‌بس اعلام کند.

به گزارش سی‌ان‌ان، اسرائیل هشدار داده بود که پس از پایان مرحله فعلی آزادی گروگان‌ها، عملیات نظامی تمام عیار علیه حماس از سر گرفته خواهد شد.

این در حالیست که به ادعای سی‌ان‌ان، مقامات آمریکایی گفته‌اند که مذاکرات برای آزادی گروگان‌های باقی مانده ادامه خواهد یافت.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید