کارنامه ما قابل دفاع نیست

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی

به گزارش نبأخبر،محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ۲۴ شهریور در نشست «هم‌اندیشی نخبگانی چالش‌های فرهنگی، اجتماعی و گسست بین نسلی» که با حضور اساتید دانشگاه و اعضای اندیشکده‌های حکمرانی استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد سخنان صریح، متفاوت و معناداری را بیان کرد که نوعی اغتراف به ناموفق […]

به گزارش نبأخبر،محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ۲۴ شهریور در نشست «هم‌اندیشی نخبگانی چالش‌های فرهنگی، اجتماعی و گسست بین نسلی» که با حضور اساتید دانشگاه و اعضای اندیشکده‌های حکمرانی استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد سخنان صریح، متفاوت و معناداری را بیان کرد که نوعی اغتراف به ناموفق بودن برنامه ها است. گزیده ای از سخنان وی را به نقل از جماران در ادامه می خوانید:
ما مدیران سیاسی کشور هم باید این را متوجه شویم که وقتی حرف از حکمرانی می زنیم، این حکم از دو بخش شکل گرفته که شامل تشخیص علمی و تصمیم سیاسی است که این دو با هم نیاز است.
اگر ملاحظات ما در تصمیم گیری ها مبتنی بر دو اصل تشخیص علمی و تصمیم سیاسی به صورت توأمان باشد، می توانیم گام های جدی به جلو برداریم.
همه نخبگان کشور باید برای مردمی سازی کمک کنند و در این زمینه راهبری ما باید مبتنی بر تشخیص علمی باشد.همه باید دست به دست هم دهیم تا مردمی سازی اتفاق بیفتد و پیش برود و در این بین صاحبان قلم و اندیشه پیش قراولان آن هستند که باید این موضوع را دنبال کنند .

مشکلات
رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان همچنین با تاکید بر اینکه در کشور با انبوهی از مشکلات مواجهیم، اما در دید مسئولان مسئله نداریم، گفت: علت حل نشدن مسائل و چالش ها هم این است که ما می خواهیم فقط همان مشکلی که با آن مواجه شده ایم را حل کنیم درحالی که باید ابتدا مشکل را به مسئله تبدیل کنیم تا سپس با حل مسائل، مشکلات نیز در بخش‌های مختلف حل شوند.
ناترازی موضوع بزرگی در کشور است که در بخش هایی همچون بانکداری، انرژی و آب وجود دارد که باید این ناترازی‌ها را حل کنیم. البته حتما وقتی می توانیم ناترازی را حل کنیم که ما به عنوان دولتمردان و نخبگان اولین تصمیم ما این باشد که انتفاع اصلی را باید مردم ببرند نه دولت ها.
متاسفانه اجازه نمی دهیم مردم با ظرفیتشان پای کار بیایند تا بتوانیم مسائل را حل کنیم، لذا با انبوهی از مشکلات مواجه می شویم و حتی در این شرایط نیز بر حل یک مسئله مشخص تمرکز نمی کنیم، زیرا به دنبال حل مشکلات به روش مسئله محوری نیستیم.

مسئله و راه حل
یک مدیر هم باید مسئله و هم راه حل آن را تشخیص دهد تا از گرداب حل ظاهری مشکلات رها شود؛ درحالی که گاهی اوقات مشکلاتی را حل میکنیم، اما به این فکر نمی کنیم که این تصمیم دو ماه یا دو سال یا 5 سال بعد، مشکلات دیگر سر راه ما می گذارد.

ریشه ناکارآمدی
واقعیت این است که امروز کارنامه ما در برخی مسائل نظیر مسائل اقتصادی و معیشتی قابل دفاع نیست،باید ببینیم ریشه این ناکارآمدی در کجاست و چگونه باید آن را حل کنیم. تشخیص این مسئله و حل ناکارامدی جز از نهاد علم بر نمی‌آید؛ لذا لازم است نخبگان و دانشگاه‌های ما به میدان بیایند.

 


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید