آنچه در برجام انجام دادیم افتخارآمیز بود

دکتر ظریف وزیر سابق امور خارجه

آقای شریعتمداری پس از مذاکرات دور دوم ژنو که حق غنی‌سازی را گرفتیم تیتر می‌زد که از کجا معلوم غنی سازی انجام شود؟ الان می‌گوید از قبل حق غنی‌سازی داشتیم! در دور دوم مذاکرات ژنو، علیرغم عصبانیت فرانسوی‌ها آن را به نتیجه رساندیم. در ان توافق ما حق غنی‌سازی را گرفتیم. برخی می‌گفتند ما از قبل آن را داشتیم.

به گزارش نبأخبر،محمدجواد ظریف وزیر خارجه سابق که به نظر میرسد این روزها فعالیت های رسانه ای خود را از سر گرفته است در نشستی مجازی در کلاب هاوس با عنوان “ناگفته های برجام” شرکت کرد.

آنچه در ادامه می خوانید گزیده ای از اظهارات ظریف است که صرفا جهت اطلاع از کلیات مطالب مطرح شده در این نشست جمع آوری شده است:

من نماینده ایران در کنفرانس بن بودم؛ اما بدون شهید سلیمانی نمی شد آن حضور فعال را در کنفرانس بن مربوط به افغانستان داشت. [در اوائل دهه 2000] کلمه به کلمه بحث ها و مذاکرات در افغانستان با سردار سلیمانی هماهنگ می کردم.

چه شد که بوش گفت محور شرارت؟ در ژانویه 2002، دو هفته قبل از سخنرانی بوش، یک کشتی حامل سلاح برای عرفات در کرانه باختری توسط اسرائیل کشف شد؛ این کشتی کارن ای نام داشت و مدعی شدند که برای ایران است؛ این واقعه باعث امنیتی سازی مجددی از سوی اسرائیل شد.

اروپایی ها توانستند بعد از ترامپ اجماع امنیتی علیه ترامپ شکل دهند، اما علیه ایران شکل نگرفت.

تمام مذاکرات و صورت جلسات را برای رهبری می‌فرستادیم؛ ایشان هر وقت می‌خواستند نظر می‌دادند و هر موقع می‌خواستند نظر نمی دادند. رهبری در هر مورد مخالف بود می گفت و ما حتی در مواردی که توان پیگیری مطالبه ای را نداشتیم، اول به ایشان اطلاع می دادیم و پس از کسب مجوز اقدام می کردیم.

سلاح هسته ای کمکی به امنیت ایران نمی کند

ما هیچ بمب هسته ای نداریمT جمهوری اسلامی بر اساس فتوای رهبری دنبال سلاح هسته ای نبوده حالا امکان دارد در جهت دانش سلاح بوده که برای تولید به هیچ عنوان نبوده است. اگر نگرانی اسرائیل از داشتن سلاح هسته ای در ایران بود باید موافق برجام میبود چون برجام مهمترین سند برای جلوگیری ایران به دست یابی سلاح هسته ای بود.

اما بفرمائید چرا اسرائیل مخالف برجام بود؟ حداقل ده سال اسرائیل میتوانست خیال انها از سلاح هسته ای ایران راحت باشد مگر نمیگفتند ما 6 ماه تا دستیابی بمب اتم فاصله داریم؟ چون پروژه انها امنیتی سازی برای ایران بود بنابراین تهدید به دارا بودن سلاح هسته ای بازی در زمین اسرائیل برای امنیتی سازی پرونده ایران است

جلیلی در جلساتی که قرار بود برای منافع مردم ایران مذاکره درباره چه چیزهایی صحبت میکرد؟

ظریف: در دستور کار مذاکرات آقای جلیلی از دزدی دریایی تا بحرین و سوریه وجود داشت در صورتیکه ما اجازه نداشتیم این موارد را بیان کنیم و راجع به موردی غیر از مسئله هسته‌ای صحبت کنیم. کلی طول می‌کشید راجع به زمان و مکان به توافق برسند. از مدیریت جهان تا سومالی مطرح می‌کردند. در مذاکرات هسته‌ای نیز دنبال اقناع طرف مقابل بودند، نه پیدا نقاط مشترک به همین دلیل به نتیجه نمی‌رسیدند.

واکنش ظریف به ادعای حمایت علیرضا اکبری از برجام

اختلاف من و اکبری از CTBT شروع شد؛ او به شدت در وزارت دفاع آن زمان علیه CTBT صحبت و فضاسازی کرد. من موافق اعدام هیچ کسی نیستم و ارزوی میکنم ایشان مورد شفاعت و رحمت خداوند قرار گیرند. اکبری گفت من سردمدار مخالفت با CTBT بودم؛ پایه ریزی دعوای هسته ای از همین موضوع شروع شد

اقای طائب رئیس سابق اطلاعات سپاه با ساختن گاندو هدفش زدن من بود

در ایران نسبت به نایاک حساس بودند و می‌گفتند منتقد سیاست‌های حقوق بشری ایران هستند. آقای طائب خیال می‌کرد من نایاک را تاسیس کردم و مخالف آن‌ها بود. گروه‌هایی بودند که به آن‌ها کمک می‌شد اما نایاک پولی دریافت نمی‌کرد. همکاری من با نایاک در حد ارایه اطلاعات بود. در ایران نسبت به نایاک حساس بودند و می‌گفتند منتقد سیاست‌های حقوق بشری ایران هستند. آقای طائب خیال می‌کرد من نایاک را تاسیس کردم و مخالف آن‌ها بود.

آقای خاتمی همیشه می‌گفتند تندروها همیشه مانند کره به هم می‌رسند. همه مخالف سازش و مصالحه هستند. با معتدلین بد هستند و با کنشگران مرزی مشکل دارند به همین دلیل از هر دو طرف نایاک را می‌زنند
مذاکرات مسقط تابوشکنی بود که توسط برادر عزیزم دکتر صالحی انجام گرفت که علی رغم کارشکنی شدید جلیلی و مخالفت احمدی نژاد برگزار شد.

مذاکرات را در سطح وزرا انجام دادیم تا بعدا نگویند رییس ما نپذیرفت

مذاکرات ۱+۵ تا زمانیکه من مسئولیت را بر عهده گرفتم با معاونین وزارت خارجه صورت می‌گرفت اما از نظر پرستیژی و مذاکراتی برای ما خوب نبود لذا اولین شرط من برای خانم اشتون این بود که وزیر مقابل من باشد. زیرا وقتی طرف مقابل معاون بود، می توانست بعدا بگوید رییس من موافقت نکرد. برای همین طرف ما وزرا شدند و بیشترین زمان حضور وزیر خارجه آمریکا در یک مذاکره مربوط به مذاکرات برجام بود.

روس ها قبلا توافق موقت و توافق گام به گام را پیشنهاد داده بودند.

آن هایی که ادعا می کنند ما همیشه غنی سازی را داشتیم تیترهای کیهان را بخوانند که همان موقع مینوشتند از کجا معلوم که بتوانیم در خاک ایران غنی سازی کنیم.

تمام مذاکرات و صورت جلسات را برای رهبری می‌فرستادیم/ احمدی نژاد باعث امنیتی سازی ایران شد

آقای شریعتمداری پس از مذاکرات دور دوم ژنو که حق غنی‌سازی را گرفتیم تیتر می‌زد که از کجا معلوم غنی سازی انجام شود؟ الان می‌گوید از قبل حق غنی‌سازی داشتیم! در دور دوم مذاکرات ژنو، علیرغم عصبانیت فرانسوی‌ها آن را به نتیجه رساندیم. در ان توافق ما حق غنی‌سازی را گرفتیم. برخی می‌گفتند ما از قبل آن را داشتیم.

تیترهای کیهان را در ان زمان ببینید می‌گفتند که اطمینان ندارند به این موضوع اما الان می‌گویند ما حق غنی‌سازی را از قبل داشتیم!

الحمدلله مداح ها و حاج محمود کریمی اینقدر انگلیسی شان خوب شده که می توانند بگویند ظریف زبان انگلیسی بلد نیست.

هرکس بگوید در روابط بین الملل می توان تضمین گرفت، عوام است.

دوستان [منتقد برجام] عاشق ترامپ هستند و دوست داشتند او پیروز شود.

دکتر صالحی بحث فنی مذاکرات را بسیار خوب مذاکره کرد؛ ثابت هم شد.

اگر برجام اینقدر خیانتی بدتر از ترکمنچای است چرا آن را دور نمی‌اندازید؟

اگر برجام اینقدر خیانتی بدتر از ترکمنچای است چرا آن را دور نمی‌اندازید؟ پاره کنید و دفنش کنید. ما دو سال است کاره‌ای نیستیم هنوز دوستان به دنبال همان برجام هستند. می گویند یک دیوانه ای یک سنگی انداخته در چاه که صد عاقل نمی توانند درش بیاورند
اگر اینطور است چرا این عاقل های شما همچنان دنبال همان برجام هستند؟

در زمان مذاکرات، سعودی موفق شد برجام را برای شش ماه به تاخیر بیاندازد.

فرق لیفت و ساسپنشن را از آقای [پیروز] مجتهدزاده بپرسید که فکر می‌کنند لیفت یعنی آسانسور‌.

ما نمی‌گفتیم موشک نسازید، اما آن شعاری را که روی موشک نوشته بودند، نمی‌دانیم با چه کسی هماهنگ کرده بودند. ما بین میدان و دیپلماسی هماهنگی داشتیم اما برداشتند شعار روی موشک نوشتند و به امنیتی سازی ما کمک کردند.

سردار سلیمانی از روس ها و امریکایی ها انتقاد داشت.

آنچه در برجام انجام دادیم افتخارآمیز بود

این نشان دهنده کیاست مذاکره کنندگانی مانند دکتر صالحی است‌ ظرف چند هفته بدون نقض برجام اورانیوم را غنی‌سازی کردیم‌. ما چهار سال است پس از خروج آمریکا هیچ تعهد برجامی را انجام ندادیم و نتوانستند هیچ کاری انجام دهند‌.

ظریف: ما از داخل تحت فشار بودیم

من را به عنوان وزیر خارجه قبول نداشتند و حرف‌های وزیر خارجه اسرائیل و آمریکا را باور می‌کردند.

عربستان تلاش زیادی برای شکست برجام انجام داد و از آذر ۹۳ تا تیر ۹۴ آن را به تاخیر انداخت. آمریکایی‌ها هم از تمام فرصت‌ها تلاش کرد تا مواضع حداکثری بگیرد. اینگونه نیست که فکر کنید امریکایی‌ها مذاکره کنندگان خوبی هستند.

آمریکا ابر قدرت نیست و اگر هر کاری می‌‌خواستند انجام دهند با استناد به ان از بذجام خارج می‌شدند‌. از هر فرصتی برای امتیاز گرفتن استفاده کردند اما ما حضور داشتیم و اجازه ندادیم. ما در برجام اجازه ندادیم تسلیحات موشکی ممنوع شود‌ اما اجازه ندادیم. هیچ ازمایش موشکی ما غیر قانونی نبود.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید