افتتاح سفارت جمهوری آذربایجان در تل‌آویو

به نقل از منابع خبری

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان از تدارک برای برگزاری نشست کمیسیون روابط اقتصادی اسرائیل و آذربایجان در باکو در ۲۰ روز آینده خبر داد و اضافه کرد: هم اکنون بیش از ۱۴۰ شرکت اسرائیلی در آذربایجان فعالیت می‌کنند.

به گزارش نباءخبر، «الی کوهن» وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در پیامی نوشت: «خبر تاریخی! در حال حاضر میزبان وزیر امور خارجه آذربایجان در وزارت امور خارجه هستم.

او با خوشامدگویی به بایراموف نوشت که برای اولین بار پس از ۳۰ سال روابط دو طرف، نماینده جمهوری آذربایجان وارد سرزمین‌های اشغالی شده و سفارت دائمی آن افتتاح می‌شود.

در این راستا سفارت جمهوری آذربایجان در شهر تل‌‎آویو روز چهارشنبه در جریان سفر وزیر خارجه این کشور به اسرائیل به طور رسمی آغاز به کار کرد.

به گزارش اسپوتنیک، جیحون بایراموف در نشست مشترک خبری با الی کوهن، همکاری باکو ـ تل آویو را بر اساس درک متقابل، احترام و منافع مشترک عنوان کرد و گفت: جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۲۱ یک دفتر گردشگری و تجارت در سرزمین‌های اشغالی افتتاح کرد و پس از آن تصمیم گرفت که سفارت رسمی خود را دایر کند.

بایراموف، افتتاح سفارت را یک شاخص پویا از همکاری دو طرف عنوان کرد و ادامه داد: آذربایجان و اسرائیل سال‌هاست که در زمینه امور دفاعی و امنیتی همکاری نزدیکی دارند.

وی با ادعای اینکه جمهوری آذربایجان از صلح، ثبات و گفت‌وگو در خاورمیانه حمایت می‌کند، اظهار داشت: در جریان این سفر درباره وضعیت منطقه و خاورمیانه گفت‌وگو شد.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان از تدارک برای برگزاری نشست کمیسیون روابط اقتصادی اسرائیل و آذربایجان در باکو در ۲۰ روز آینده خبر داد و اضافه کرد: هم اکنون بیش از ۱۴۰ شرکت اسرائیلی در آذربایجان فعالیت می‌کنند.

وی افزود: نشست کمیسیون روابط اقتصادی اسرائیل و آذربایجان ۱۹آوریل (۳۰ فروردین) در باکو برگزار می‌شود. من مطمئن هستم که این دیدار به همکاری موثر ما کمک خواهد کرد.

بایراموف، گشایش پروازهای مستقیم بین باکو ـ تل آویو، همکاری در زمینه کشاورزی و مدیریت آب و توسعه مناسبات در زمینه علمی، آموزشی، فرهنگی و گردشگری را از جمله موارد تعمیق روابط بین دو طرف ذکر کرد.

وی با اشاره به تامین حدود ۳۰ درصد نفت اسرائیل از سوی دولت جمهوری آذربایجان بیان کرد: آذربایجان منابع غنی انرژی سبز را داراست و فناوری پیشرفته اسرائیل فرصت‌های زیادی برای کار روی این ظرفیت دارد.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در ادامه با بیان این که اسرائیل در طول ۳۰ سالی که اراضی آذربایجان «تحت اشغال ارمنستان» بود، از تمامیت ارضی و حاکمیت آذربایجان حمایت کرده است، گفت: تل‌آویو در طول جنگ ۴۴ روزه قره باغ نیز از مواضع آذربایجان حمایت کرد.

وی همچنین اضافه کرد: جمهوری آذربایجان هم اکنون عادی سازی روابط با ارمنستان را بر اساس به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی و حاکمیت دنبال می کند چرا که هیچ جایگزینی برای عادی سازی روابط دوجانبه وجود ندارد.

بایراموف مدعی شد: جمهوری آذربایجان، پس از پایان جنگ اعلامیه سه جانبه آتش بس و برقراری صلح را در دستور کار خود قرار داده ولی ارمنستان این اقدام را با لفاظی تهاجمی تهدید می‌کند.

وی با اشاره به آغاز روند بازسازی در مناطق آزاد شده منطقه قره باغ، از علاقه شرکت‌های اسرائیلی برای حضور در منطقه و به خصوص تلاش در احداث “شهرهای هوشمند” استقبال کرد.

الی کوهن وزیر خارجه اسرائیل در نشست مشترک خبری با وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، افتتاح سفارت آذربایجان در تل‌آویو را نشان دهنده عمق روابط راهبردی دو طرف عنوان کرد.

وی با اشاره به برقراری روابط باکو ـ تل‌آویو از حدود ۳۰ سال پیش و تعیین سفیر و افتتاح سفارت جمهوری آذربایجان را گامی مهم در تعمیق روابط دو جانبه خواند.

کوهن با اشاره به آغاز به کار رسمی سفیر جمهوری آذربایجان در اسرائیل اظهار کرد: تصمیم برای افتتاح سفارت به تعمیق روابط بین دو طرف کمک خواهد کرد.

وی بیان کرد: جامعه بزرگی از یهودیان در آذربایجان زندگی می‌کنند که بیشترین آمار در جهان اسلام محسوب می‌شود و همین افراد نقش موثری در توسعه مناسبات دو طرف دارند.

وزیر خارجه اسرائیل از همکاری بین باکو و تل‌آویو در زمینه فناوری سایبری خبر داد و گفت: دو طرف در زمینه‌های مختلف از جمله امنیت منطقه‌ای، گردشگری و انرژی و امنیت غذایی هم همکاری نزدیکی دارند.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان روز ۲۸ مارس سفر رسمی به سرزمین‌های اشغالی و فلسطین را آغاز کرد.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید