درگیری،هرج و مرج و بازداشتهای گسترده در اسرائیل

به نقل از منابع خبری

رهبران اعتراض ها در سرزمین های اشغالی اعلام کردند که اعتراض ها علیه اصلاحات قضایی تا لغو کامل آن ادامه دارد.شب گذشته نتانیاهو در سخنرانی تلویزیونی از تعلیق رای گیری برای لایحه اصلاحات قضایی در کنست(پارلمان رژیم اشغال) به منظور رسیدن به توافقی گسترده خبر داد.

به گزارش نباءخبر،به نقل از الجزیره، اعتراض ها و خشم اسرائیلی ها به رغم تصمیم «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اشغالگر برای توقف موقت طرح اش برای اصلاحات قضایی، در سرزمین های اشغالی ادامه یافت.

رهبران اعتراض ها در سرزمین های اشغالی اعلام کردند که اعتراض ها علیه اصلاحات قضایی تا لغو کامل آن ادامه دارد.

شب گذشته نتانیاهو در سخنرانی تلویزیونی از تعلیق رای گیری برای لایحه اصلاحات قضایی در کنست(پارلمان رژیم اشغال) به منظور رسیدن به توافقی گسترده خبر داد.

با وجود این هزاران نفر به خیابان های تل آویو و دیگر شهرها ریختند و بر لغو همه لایحه ها و قوانینی که این طرح جنجالی در بر می گیرد و بسنده نکردن به تعلیق موقت آن تأکید کردند.

در همین حال شب گذشته درگیری شدیدی میان معترضان و نیروهای پلیس در تل آویو به وقوع پیوست. معترضان تلاش می کردند به خیابان«ایالون» برسند و آن را ببندند. پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از نیروهای اسب سوار، خودروهای آب پاش و بمب های صوتی استفاده کرد تا مانع رسیدن تظاهرکنندگان به خیابان اصلی شود.

در این درگیری ها دو نیروی پلیس توسط تظاهرکنندگان زخمی شدند.

روزنامه یدیعوت آحانوت نیز گزارش داد که پلیس شب گذشته 33 نفر از شرکت کنندگان در تظاهرات اعتراضی در تل آویو را بازداشت کرده است.

شبکه دوازده تلویزیون اسرائیل به نقل از یکی از شرکت کنندگان در تظاهرات گزارش داد: آشوب و هرج و مرج فراگیر به وقوع پیوست، پلیس به همه سمت آب می پاشید و اسب سواران وارد جمعیت شده و مردم از ترس و نگرانی به همه سمت فرار کرده و برای فرار از اسب ها از روی هم رد می شدند.

از سوی دیگر، «هرتسی هالیوی» رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم اشغالگر از نظامیان خواست که به انجام وظیفه خود ادامه دهند و برای رویارویی با شکاف های تلخ و عمیق اجتماعی مسئولانه رفتار کنند.

هالیوی تأکید کرد که این دوران با تمام دوران هایی که اسرائیل شاهد آن بوده است فرق دارد.

وی تصریح کرد: اسرائیل هیچ گاه چنین روزهایی به خود ندیده است، روزهایی که پر از تهدیدات خارجی و توفان داخلی است.

 

نگرانی از خدعه نتانیاهو

منابع خبری گزارش دادند که نتانیاهو و «ایتامار بن گویر» وزیر امنیت داخلی این رژیم، پس از برگزاری یک نشست توافق کردند که تغییرات موسوم به اصلاحات قضایی به تعویق بیفتد و این طرح در تابستان برای تصویب در کنست مطرح شود.

نتانیاهو در یک نطق تلویزیونی گفت: رأی گیری در مورد اصلاحات قضایی را به تعویق می اندازیم، اما هرگز از آنها دست نخواهیم کشید.

وی بدون اشاره به فشارهای گسترده و اعتراضات خیابانی برای تعویق طرح جنجالی‌اش افزود: مخالف تفرقه اسرائیلی‌ها هستم و جنگ داخلی در اسرائیل را نمی‌پذیرم.

به نظر می رسد که وی تحت تأثیر احزاب ائتلافی کابینه‌اش قرار دارد و به گفته یائیر لاپید نخست وزیر پیشین و رهبر کنونی اپوزیسیون کسانی دیگر در دولت بی بی سکاندار اصلی کابینه هستند.

 

واکنش مقامات سیاسی

بسیاری از سران رژیم صهیونیستی نسبت به لغو کامل اصلاح نظام قضایی ابراز تردید کردند. طرحی که در سرزمین‌های اشغالی به کودتای “نتانیاهو و کابینه آن” شهرت یافته است، اما از اختیارات دستگاه قضایی این رژیم کاسته و در مقابل قدرت و جایگاه قوه مجریه و مقننه در این رژیم تقویت خواهد شد.

در این طرح همچنین، اختیارات مشاور قضایی کابینه رژیم صهیونیستی و همچنین اختیارات مشاوران قضایی دیگر وزارتخانه‌های این رژیم گرفته خواهد شد و وزیر این امکان را خواهد داشت هر مشاور قضایی را که بخواهد در دفتر خود برکنار یا منصوب کند.

 

رئیس رژیم صهیونیستی

«اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم صهیونیستی نیز از بنیامین نتانیاهو و یائیر لاپید نخست وزیران کنونی و پیشین و “بنی گانتس” وزیر جنگ پیشین این رژیم خواست که برای شروع مذاکرات یک کارگروه تشکیل دهند.

هرتزوگ گفت که زمان آن فرا رسیده است که یک گفت وگوی جدی برای کاهش تنش انجام شود.

وی در عین حال از همه طرف‌ها در سرزمین‌های اشغالی خواست که مسؤولیت پذیر باشند.

هرتزوگ توقف مؤقت طرح جنجالی اصلاح نظام قضایی رژیم صهیونیستی را یک اقدام به جا خواند و گفت: ما نیازمند یک توافق حتی الامکان وسیع تر هستیم، به همین دلیل از تمام گروه‌ها می‌خواهم که به مسؤولیت خود عمل کنند.

 

یائیر لاپید نخست وزیر پیشین و رهبر کنونی اپوزیسیون

 

لاپید نخست وزیر پیشین و رهبر کنونی اپوزیسیون کابینه رژیم صهیونیستی در واکنش به توقف اصلاحات قضایی، نتانیاهو وی را تهدید کرد که اگر توقف طرح لغو شود، بار دیگر خیابان‌ها مملو از جمعیت خواهد شد.

وی گفت: اگر نتانیاهو بخواهد ما را فریب دهد، در آینده، خود را در برابر صدها هزار تظاهرات کننده خواهد دید که برای دفاع از “اسرائیل” می‌جنگند.

 

یوآو گالانت وزیر جنگ مستعفی

 

گالانت که قربانی طرح اصلاح نظام قضایی شد و چند روز پیش به دنبال درخواست برای توقف این طرح توسط نتانیاهو از مقام خود برکنار شد، در این باره ضمن استقبال از توقف مؤقت این طرح گفت: از تصمیم تعلیق این طرح به نفع مذاکرات استقبال می کنم.

 

بنی گانتس از رهبران اصلی اپوزیسیون

 

گانتس که در دولت لاپید سکاندار وزارت جنگ صهیونیست‌ها بوده در این باره گفت: من از تصمیم نتانیاهو برای تعلیق طرح اصلاح نظام قضایی استقبال می‌کنم و از او می‌خواهم که گالانت را در مقام وزارت دفاع ابقا کند.

وی به نتانیاهو گفته که باقی ماندن گالانت در سمت خود برای امنیت اسرائیل و آرام کردن اوضاع بسیار مهم است.

 

لیبرمن وزیر جنگ اسبق رژیم صهیونیستی

 

آویگدور لیبرمن وزیر جنگ اسبق رژیم صهیونیستی گفت که بی بی اعتقادی به لغو طرح خود ندارد.

وی که دیر زمانی متحد اصلی بنیامین نتانیاهو بود، در واکنش به اظهارات شامگاه روز دوشنبه نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد که سخنان وی ثابت کرد که هیچ جدیتی برای انجام مذاکرات حقیقی ندارد و منتظر زمان مناسب برای اجرای طرح خود است.

 

رهبر حزب کارگر در کنست رژیم صهیونیستی

 

مراو میکائیلی رهبر حزب کارگر در این باره گفت که نطق نتانیاهو پر از دروغ و تحریک است و ما نباید در دام وی بیفتیم، چرا که به گفته وی به قیمت ضربه زدن به دمکراسی، درحال خرید زمان است، باید اعتراض نه تنها ادامه یابد، بلکه تقویت شود.

 

رئیس پیشین موساد

«تامیر باردو» رئیس پیشین موساد از نتانیاهو خواسته است که فورا استعفا دهد.

رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی گفته است که تاکنون تهدیدات خارجی و اختلافات داخلی به این گستردگی در سرزمین های اشغالی ندیده بودیم.

اما تعویق طرح جنجالی در سرزمین‌های اشغالی نه تنها موجب آرام شدن شرایط نشد، بلکه شکاف‌ها در اسرائیل را عمیق تر و این بار دو گروه علیه تعویق این طرح به خیابان‌ها آمدند.

ابتدا هواداران نتانیاهو و کابینه افراطی وی که خواستار اجرای سریع این طرح بودند، با تعویق آن توسط نخست وزیر مورد حمایتشان، به خیابان‌ها آمدند و علیه کابینه شعار دادند.

بسیاری از اعضای کابینه نتانیاهو و اعضای کنست در این تظاهرات شرکت کرده و خواستار این طرح جنجال آفرین شدند.

از سوی دیگر مقامات کابینه نتانیاهو با حضور در تظاهرات راستگراها از اجرای طرح اصلاح نظام قضایی دفاع کردند.

در همین راستا، «ایتامار بن گویر» وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی که از حامی اصلی تصویب طرح اصلاح نظام قضایی است نیز در راهپیمایی هواداران کابینه در نزدیکی پارلمان رژیم صهیونسیتی گفت: درحال ترک دولت بودم اما وقتی آشوبگران را دیدم، از تصمیم خود عقب نشستم تا به آنها تصویری از پیروزی ندهم.

“می گولان” از اعضای دیگر کابینه نتانیاهو با حضور در تظاهرات گروه‌های تندرو افراطی و راستگرا که در حمایت از اجرای طرح جنجالی نتانیاهو به خیابان‌ها آمده بودند، گفت به فرق بین اعتراضات نگاه کنید؛ آنها [معترضان مخالف طرح اصلاح نظام قضایی] راه‌ها را مسدود می کنند، اما شما پرچم در دست دارید؛ آنها پلیس را فحش می دهند، اما شما آهنگ میخوانید؛ به شما قول میدهم که اصلاح نظام قضایی انجام خواهد شد.

از سوی دیگر “میکی زوهار” وزیر فرهنگ و ورزش کابینه نتانیاهو نیز با حضور در جمع هواداران جریان خود گفت: تظاهرکنندگان جریان راست امشب به خیابان آمدند و در این زمان دشوار و پیچیده به ما قدرت و توان بخشیدند، با وجود توقف مؤقت این طرح، هرگز از اصلاح نظام قضایی عقب نخواهیم نشست و همه تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا به توافق برسیم و شکاف‌ها را برطرف کنیم.

اما این پایان ماجرا نبود و مخالفان اجرای طرح اصلاح نظام قضایی بار دیگر به خیابان‌ها آمدند و خواستار لغو کامل این طرح شدند.

آنها اعلام کردند که هرگز تسلیم نخواهند شد و فردا شب نیز بار دیگر به خیابان‌ها خواهند آمد و مخالفت خود را با این طرح اعلام خواهند کرد.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید