اگر در ماجرای مهسا امینی یک عذرخواهی ساده می شد آن اتفاقات پیش نمی آمد

به نقل از معصومه ابتکار

جوانان دهه هفتاد و هشتاد به شرایط معترض هستند چون می خواهند خوب زندگی کنند. مگر اسلام نگفته که انسان زندگی تعالی داشته باشد. جوانان احساس درد می کنند و شصت درصد می خواهند مهاجرت کنند. 

به گزارش نباءخبر،معاون زنان و خانواده دولت سیزدهم با معاون پیشین زنان و خانواده دولت دوازدهم با محور «سیاستگذاری حوزه زنان» در شیوه تلویزیون با هم مناظره کردند.

 

چندی پیش برنامه «شیوه» با اعمال تغییراتی در بخش اتاق فکر خود، مجدداً به آنتن برگشت. برنامه‌ای که روزهای زوج از شبکه چهار سیما روی آنتن می‌رود و با آغاز جام‌جهانی مدتی در تلویزیون غیبت داشت. این برنامه در التهابات وقایع اخیر سعی کرد به شکل مناظره‌گونه و گفت‌وگوهای چالشی به موضوعات مهم جامعه و حتی به شکل زیربنایی‌تر به حکومت‌داری و نظریه‌های سیاسی با رویکردهای مورد نظر بپردازد.

 ابتکار: اگر در ماجرای مهسا امینی یک عذرخواهی ساده می شد آن اتفاقات پیش نمی آمد

«شیوه» محصول شبکه چهار صداوسیما است. موضوعات گفت‌وگوهای «شیوه» از یک طرف معطوف به آسیب‌شناسی اتفاقات روز کشور است و از طرف دیگر میهمان‌هایی را دعوت می‌کند که عموما اساتید نظری و تئوریک دانشگاهی‌اند؛ در واقع برنامه«شیوه» کنکاشی است تئوریک نسبت به اتفاقات روز جامعه. تکثر چشم‌اندازهای مختلف باعث شده است که این برنامه مخاطبان بسیاری از طیف‌های گوناگون فکری را به خود جذب کند.

 

اما بعد از جام جهانی پخش برنامه هم با شیب آرام‌تری بیشتر به مباحث بنیادین و تئوریک پرداخت اما همچنان وجه گفت‌وگوهای تقابلی و گاه مناظره‌ای را پیش برد. اما این برنامه امشب هشتم آبان‌ماه، با محور یکی از مباحث همواره درصدر و به روز جامعه یعنی «حوزه زنان» پیش رفت و دو تن از چهره‌های دو جبهه مختلف در این حوزه را به مناظره دعوت کرد.

 

انسیه خزعلی معاون زنان و خانواده دولت سیزدهم و معصومه ابتکار معاون پیشین زنان و خانواده دولت دوازدهم دو مهمان و کارشناسی‌اند که با محور «سیاستگذاری حوزه زنان» به گفت‌وگو پرداختند.

 

مشروح این مناظره را در ادامه بخوانید:

معصومه ابتکار: عرض سلام خدمت دکتر خزعلی و مردم عزیز. آغاز کلامم را با یاد 17 هزار زن شهید کشورمان همراه می کنم که کمتر از آنها یاد می شود؛ یاد و خاطره مادران شهدای دفاع مقدس و در دوران اخیر بعد از حادثه تلخی که برای مهسا امینی پیش آمد، همه کسانی که جان باختند و مردم از این نظر عزادار شدند، همه را گرامی بداریم تا افراد به خاطر دیدگاه های خود زندان نروند و هزینه ندهند. اگر به آرمان های اصیل انقلاب اسلامی و اصولی که همه در سال 57 بر آن وفادار بودیم امام مسائل کمرنگ شد. باید بدانیم همه اینها از مردم ایران و جوانان ما هستند. رهبر انقلاب و شهید سلیمانی هم این دختران را فرزند خود می دانند. دشمنان ایران کشور ما را هدف قرار داده اند ، برای اسنجام داخلی باید به نسل جوان فرصت داده و اگر عذرخواهی ساده اتفاق می افتاد این ماجراها طولانی نمی شد و اگر همتی برای اصلاح امور می شد این شرایط به وجود نمی آمد. خوشحالم که می توانم از زبان زنان غیردولتی صحبت کنم. به من می گویند ما قرار است آینده ساز باشیم پس ما را درک کنید و بگذارید سخن بگویند. ای کاش به جای من یکی از فعالان زن معترض و منتقد را دعوت می کردید. جوانان می گویند ما تریبونی نداریم که صدای ما را بشنوند. حتی در دولت زمان ما هم این تریبون وجود نداشت اما باید فرصت فراهم شود که گفتگو پیش برودو بخش های رسانه ملی باید باز شود تا مسائل جوانان و افرادی که اعتراض دارند، مطرح شود. این کار لازمه همدلی است و همه ما سوار یک کشتی هستین. وقتی می بینیم چنین رویدادهایی پیش می آید می بینیم از آرمان های انقلاب فاصله گرفته ایم.

 

شعار زن، زندگی آزادی با ملاک های کشور ما همخوانی دارد. آزادی یکی از مباحث مطرح در انقلاب اسلامی و مورد تاکید امام خمینی(ره) بوده و این آرمان ها به راحتی نمی توان از دست داد و فراموش کرد. اما چه مسائلی به وجود آمده که نسل جوان و اقشار مردم حس می کنند آزادی مفهوم خود را در عمل از دست داده، آزادی بیان و اندیشه.

 

این شیوه برخورد نتیجه بخش نیست، بلکه مخرب است. هم روح و روان جوانان آسیب می زند و هم نتیجه بخش نیست. ما نمی توانیم مسئله حجاب را قهری اجرا کنیم. عده ای مسائلی به وجود آوردند و در دوره اخیر هم سختگیری هایی ایجاد شد.

 

اصلاح مسئله و توجه به حقق ذاتی انسان باشد مطالبه مهمی در آستانه دهه فجر است.

 

انسیه خزعلی: مسئله ای که انقلاب ما با آن پا گرفته، و شهید بهشتی و شهید مطهری مناظراتی داشته اند تا سبک و سیره اهل بیت اجرا شود. وقتی مطلبی را با استدلال مطرح می شود باید از آن استقبال کنیم. باید حرف ها را بشنویم و حرف های خوب را بپذیریم و اگر مطلبی خلاف واقع است با آن مقابله کنیم. سگاس از بانوانی که تلاش کردند تا تاثیرگذار در جامعه باشند، به خصوص خانواده شهدا که بسیار تاثیرگذار باشند.

 

مسئله سیاست گذاری مسائل زنان بسیار مهم است. ما مبانی خود را بر اسلام و اهل بیت گذاشته ایم و امام خمینی اولین کسی بود که مبانی را برای ما تبیین کرد تا مشخص شود چه خدماتی باید به زن ارائه شود و چه عملکردی داشته باشند. در نگاه ابزاری به زن در دوران قبل زا انقلاب، از جمله صحبت های شاه که معتقد بود زنان توانایی آشپزی هم ندارند. اما امام نگاه زیبایی بر مبنای عدالت و معنویت دارند که در بحث خانواده بر آن تاکید می کنند. فضایی که برای زنان پاکی اهلاقی را تامین نمی کرد، امام این فضا را برای زنان پاک و فراهم کرد و زمینه برای حضور زنان را فراهم کرد. شاید من و خانم دکتر از نمونه هایی هستند که در دوران امام رشد کردیم. این کار را امام برای ما فراهم کرد تا زن با سلامت و پاکی در جامعه حاضر شود. زمانی که خانم دکتر دانشجو بود و در لانه جاسوسی فعال شد،  من هم دانش آموزی بودم که در جبهه ها خدمت رسانی می کردم و آموزش نظامی دیدم تا به رزمندگان کمک کنم.

 

طبق فرموده رهبر معظم انقلاب تز و آنتی تز مطرح نمی کند، بلکه تساوی به معنای حقیقی است، نه به معنای غربی. ما گاهی فریب می خوریم چون الفاظ را با معنی حقیقی به کار نمی بریم. تساوی زن و مرد به معنی دیدن مزیت های نسبی زن است تا در حق او ظلم نشود. تساوی غربی نه، عدالت بله. چرا بهزن ترحم کنیم و احساس کنیم چیزی کم دارد؟ عدالت عین رسیدن حق است و وقتی عدالت اجرا شود، حق زن هم رعایت می شود.

 

رهبر انقلاب تاکید داشتند که گاهی در خانه به زنان ظلم می شود. باید از این ظلم ها جلوگیری شود. کتاب راهی دیگر کتابی است که ازدواج با دختران مسلمان را بررسی می کند و نشان می دهد احترام ویژه ای است که مسلمانان نسبت به زنان رویکرد برتری دارد. در همین راستا دختران دهه هشتادی داریم که برخوردهای زیادی با آنها داریم تا راحت با آنها صحبت کنیم. حتی به دکتر جبلی گفتم تا فرصتی برای شنیدن حرف دختران وجود داشته باشد تا از نظرات آنها استفاده شود.

زن، زندگی، آزادی شعار اسلام است و شعار انقلاب اسلامی است. رهبری می فرمایند زن هوای تنفس است. زن زندگی می بخشد و تعبیر ایشان آن است که باید از مردسالاری غربی آزاد شود تا هویت او به درستی تبیین شود.

 

مجری: چه اختلافی در دولت‌ها وجود داشته  که مسئله زنان مهم بوده و مورد اختلاف دولت‌ها شده است. تشخیص شما از مسئله زنان در ایران چیست؟

 

معصومه ابتکار: از اول تقابلی با امام بود، در رابطه با زن مسلمان پیشرو. از زمانی که امام شعارهای آرمان‌گرایی انقلاب اسلامی را تبیین کردند. امروز صحبت کردن بسیار دشوار شده و هنوز با آرمان های امام فاصله داریم. پیشرفت هایی حاصل شده اما نگاه های واپس گرایانه که با جبر می خواهد اصلاح قوانین را انجام دهد. حتی شوراهای عالی تصمیم گیری مثل شورای نگهبان، مجلس خبرگان یا مجمع تشخیص مصلحت زنان حضور ندارند و نشان می دهد ما با آرمان ها بسیار فاصله داریم. امام خانم مرضیه دباغ را به عنوان یکی از سفرا فرستادند تا پنجاه درصد نظر زنان باشد. عدالت جنسیتی، ملاک برنامه ششم توسعه است و همه از جمله خانم دکتر خزعلی باید پایبند باشند تا عدالت اجرا شود.

عدالت جنسیتی مخالفانی داشت در حالی که مجتهد و جامعه شناس آن را قبول داشت و تایید می کرد. کتاب آن را مرکز آمار چاپ و منتشر کردو سی و یک برنامه استانی با شناسنامه مشخصی از نظر آمار زنان و خانواده تعیین شد. سال حدود 98 سی و یک برنامه برای ارتقای حوزه زنان تعیین شد تا مشخص شود که چقدر باید کار شود تا سرانه دختران و پسران همسان شود. من هم به استان ها می رفتم و گزارش می گرفتن تا بدانیم چقدر شاخص ها تغییر می کند و کار می شود تا عدالت جنسیتی  پیش برود.

 

به ما تهمت زدند که شما سند 2030 را اجرا می کنید در حالی که تمام شئونات مد نظر اسلام در برنامه دیده شده بود، اما وقتی قانون اساسی ما برای آموزش برابری می بیند، چرا ما حساس هستیم که در موضوع ورزش و آموزش یا بهداشت این برابری را در نظر نمی گیریم.

 

وقتی ما بر فرزندآوری تاکید می کنیم اول باید شرایط اقتصادی را فراهم کنیم. بدترین جنگ اقتصادی در دولت دوازدهم بود، اما این دولت با شعاری آمد که می تواند مشکلات را حل کند ولی تحقق عدالت جنسیتی سخت تر می شود.

مجری: مسائلی در جمهوری اسلامی داریم که همه آن را قبول دارند، مانند ورزش و سرانه بهداشت دختران. چه دولت آقای روحانی یا آقای خاتمی هم مشکل مشترکی دارند. باید فکر کنیم تا مسئله را حل کنیم.

 

معصومه ابتکار: جوانان دهه هفتاد و هشتاد به شرایط معترض هستند چون می خواهند خوب زندگی کنند. مگر اسلام نگفته که انسان زندگی تعالی داشته باشد. جوانان احساس درد می کنند و شصت درصد می خواهند مهاجرت کنند.

 

مجری: درد را می دانیم. اما جه باید کرد؟

 

معصومه ابتکار: وقتی پیشرفت ها از فضای ما حذف می شود چه جوابی باید به جوانان بدهیم؟ مگر می شود دولتی تمام تلاش دولت قبل را حذف کند؟ این ها جوان را ناامید می کند. تقابل های سیاسی باعث می شود جوانان ما ناامید شوند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید