قتل‌های زنجیره‌ای نخبگان روسیه یا خودکشی‌های عجیب دسته‌جمعی؟!

به نقل از منابع خبری

روسیه
روسیه

جسد “یوری ورونوف” ۶۱ ساله مدیر حمل و نقل گازپروم در استخر شنای او پیدا شد. پس از آن “الکساندر ساببوتین” میلیاردر ۴۳ ساله در ماه مه درگذشت. گمان می‌رود که این مدیر ارشد سابق لوک اویل با سم وزغ مسموم شده باشد که منجر به بروز حمله قلبی شد. “یوگنی پالانت” مولتی میلیونر اوکراینی، ۴۷ ساله، و همسرش “اولگا پالانت” ۵۰ ساله، آخرین قربانیان این کارزار جنایت بودند

به گزارش نباءخبر، بیل برودر کارشناس مسائل روسیه به “سان” می‌گوید: الیگارش‌ها پس از ضربه شدید ناشی از تحریم‌های غرب برای محافظت از ثروت خود در تلاش هستند. این بانکدار مشهور که در زمان مدیریت بزرگترین شرکت سرمایه گذاری خارجی کشور با پوتین اختلاف نظر داشت می‌گوید موج اخیر خودکشی در میان نخبگان روسیه همگی قتل‌های سازمان یافته بوده‌اند.

به نقل از سان؛ برودر در کنفرانسی در انجمن هنری جکسون گفت: «آن چه اکنون در حال رخ دادن است جنگ بر سر دارایی‌ها و قدرت درون لانه افعی است، زیرا به اصطلاح شیرینی پای اقتصادی روسیه در حال کوچک شدن است. این افراد فی نفسه الیگارش نیستند، اما افرادی هستند که در مناصبی قرار دارند که نوعی قدرت بر جریان‌های مالی مهم را کسب کرده اند به ویژه در حوزه نفت و گاز که از جمله آن می‌توان به شرکت‌هایی مانند گازپروم، لوک اویل، نواتک یا گازپرومبانک اشاره کرد.»

تحریم‌ها برای روسیه ویرانگر بوده‌اند. در نتیجه، کیک اقتصاد روسیه و سهم بازیگران از آن به طور جدی کاهش یافته و بسیاری از افراد می‌خواهند دارایی‌های نقدی شخصی‌شان را در سطحی که پیش از آغاز جنگ اوکراین در اختیار داشتند حفظ نمایند.

بنابراین، همه آنان به اطراف نگاه می‌کنند تا تکه‌های شیرینی پای دوباره توزیع شده و از آن بهره‌ای عایدشان شود. اگر فردی روبروی جریان پول نشسته باشد آن جریان سمت دیگری برود و شخص شریرتر و خشن‌تری بیاید و بگوید به شما نیاز داریم تا آن جریان مالی را برای ما بفرستید شخصی که مسئول آن جریان مالی است یا توسط شخصی که آن جریان را از طریق او هدایت می‌کند یا توسط شخص دیگری کشته می‌شود». او می‌گوید قتل‌های اخیر صورت گرفته چیزی جز جنگ حریصانه بر سر پول و کشته شدن افراد بر سر آن نبوده‌اند.

“پاول پچلنیکوف” ۵۲ ساله مدیر روابط عمومی راه آهن روسیه که در آپارتمان‌اش در مسکو به ضرب گلوله کشته شد، از جمله کسانی است که به پایان زندگی نابهنگام رسیدند.

پس از آن جسد “دیمیتری” پسر “کنستانتین گولوشچاپوف” کشف شد؛ چهار روز پس از فرار پدرش به بلاروس، چند روز پس از یورش طرفداران پوتین به کسب و کار او و برنامه ریزی برای متهم کردن‌اش به ارتکاب اختلاس. پوتین با “اتاق ماساژ” گولوشچاپوف در سونای سن پترزبورگ شناخته شده بود و با این سرمایه دار تبعیدی که “ماساژور” پوتین نامیده می‌شد نزدیک بود.

در ماه جولای جسد “یوری ورونوف” ۶۱ ساله مدیر حمل و نقل گازپروم در استخر شنای او پیدا شد. پس از آن “الکساندر ساببوتین” میلیاردر ۴۳ ساله در ماه مه درگذشت. گمان می‌رود که این مدیر ارشد سابق لوک اویل با سم وزغ مسموم شده باشد که منجر به بروز حمله قلبی شد.

“یوگنی پالانت” مولتی میلیونر اوکراینی، ۴۷ ساله، و همسرش “اولگا پالانت” ۵۰ ساله، آخرین قربانیان این کارزار جنایت بودند که هفته گذشته در خانه خانوادگی‌شان در منطقه مسکو با ضربات چاقو کشته شدند.

از ابتدای سال، چندین تن از نزدیکان پوتین نیز در شرایط مرموز جان خود را از دست داده اند. “ایوان پچورین” مرد مورد نظر پوتین برای توسعه منابع عظیم قطب شمال روسیه ظاهرا در شرایطی مرموز از لبه یک قایق در آب‌های نزدیک به جزیره راسکی به درون آب سقوط کرد. این اتفاق تنها چند هفته پس از آن رخ داد که “راویل ماگانوف” رئیس نفتی پس از “سقوط از پنجره بیمارستان” درگذشت.

این مرد ۶۴ ساله که رئیس غول نفتی روسیه لوک اویل بود بر اثر سقوط از پنجره طبقه ششم بیمارستان مرکزی مسکو جان خود را از دست داد. ماگانوف پیش‌تر از جنگ اوکراین انتقاد کرده بود. لوک اویل به طور عجیبی علت مرگ او را بیماری ناشناخته اعلام کرد.

در تاریخ ۲۵ فوریه یک روز پس از صدور فرمان پوتین برای ورود سربازان ارتش روسیه به اوکراین جسد “الکساندر تیولاکوف” یکی از مقام‌های ارشد مالی و امنیتی گازپروم در سطح معاون مدیر کل کشف شد. گردن این مرد ۶۱ ساله در خانه ۵۰۰ هزار پوندی اش در طناب کشف شده بود.

در همین حال، “ولادیسلاو آوایف” ثروتمند ۵۱ ساله معاون سابق رئیس گازپرومبانک و از مقام‌های سابق کرملین در پنت هاوس خود در مسکو به ضرب گلوله کشته شد. چند روز پس از آن جسد به دار آویخته شده ” سرگئی پروتوسنیا” ۵۵ ساله در اسپانیا کشف شد.

پروتوسنیا معاون سابق رئیس “نووتک” شرکتی بود که ارتباط نزدیکی با کرملین دارد. در ماه مارس جسد “واسیلی ملنیکوف” میلیاردر روس در آپارتمان مجلل اش در شهر نیژنی در نووگورود کشف شد. بر روی جسد جراحات وارد شده بر اثر ضربات چاقو مشاهده شده بود.

 


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید