آیا ترور «سلمان رشدی» در آستانه احیای برجام، اتفاقی است؟

به نقل از سید محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده هسته‌ای

«من برای کسی که سال‌ها علیه اسلام و مسلمانان نفرت پراکنی کرد اشکی نمی‌ریزم. اما آیا چنین چیزی اتفاقی است که درست زمانی که در آستانه‌ی احیای توافق هسته‌ای هستیم آمریکا ادعای ترور بولتن را مطرح می‌کند و سپس چنین حادثه‌ای رخ می‌دهد؟!».

به گزارش نباءخبر، به دنبال حمله به سلمان رشدی حین سخنرانی در غرب نیویورک، محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در توییتر خود نوشت: «آیا چنین چیزی اتفاقی است که درست زمانی که در آستانه‌ی احیای توافق هسته‌ای هستیم آمریکا ادعای ترور بولتون را مطرح می‌کند و سپس چنین حادثه‌ای رخ می‌دهد؟!».

سلمان رشدی، نویسنده مرتد کتاب آیات شیطانی که به ساحت پیامبر اسلام (ص) اهانت کرده بود، در حالی که برای سخنرانی در غرب نیویورک روی صحنه رفت، مورد حمله قرار گرفت.

این حمله حدود ساعت 10:45 صبح اندکی پس از اینکه آقای رشدی برای سخنرانی در مؤسسه Chautauqua روی صحنه رفت، روی داد. این نویسنده پس از آن که بنیانگذار جمهوری اسلامی، آیت الله روح الله خمینی (ره) در سال 1989 حکم مهرورالدم بودن وی را صادر کرد، سال ها در خفا زندگی می‌کرد.

حمله به سلمان رشدی در آمریکا ؛آخرین جزئیات

سید محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده هسته‌ای در واکنش به خبر سوء قصد به سلمان رشدی، در توییتر خود نوشت: «من برای کسی که سال‌ها علیه اسلام و مسلمانان نفرت پراکنی کرد اشکی نمی‌ریزم. اما آیا چنین چیزی اتفاقی است که درست زمانی که در آستانه‌ی احیای توافق هسته‌ای هستیم آمریکا ادعای ترور بولتن را مطرح می‌کند و سپس چنین حادثه‌ای رخ می‌دهد؟!».

سلمان رشدی

بر اساس گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز، به گفته پلیس ایالتی، سلمان رشدی، نویسنده که سال‌ها تحت حفاظت پلیس بود، روز جمعه در حالی که روی صحنه در چاوتاکوا، نزدیک ایری در غرب نیویورک روی صحنه بود، مورد حمله قرار گرفت و ضربات چاقو به گردنش اصابت کرد.

این حمله که دنیای ادبی را تکان داد، حدود ساعت 11 صبح، اندکی پس از آن که آقای رشدی 75 ساله برای سخنرانی در مؤسسه Chautauqua که در تابستان برنامه های هنری و ادبی ارائه می دهد، در غرب نیویورک روی صحنه رفت، رخ داد.

پلیس ایالتی در بیانیه ای اعلام کرد که آقای رشدی با هلیکوپتر به یک بیمارستان محلی منتقل شده است. وضعیت او هنوز مشخص نیست. مشخص نیست که مهاجم چه انگیزه ای داشته است.

لیندا آبرامز، اهل منطقه بوفالو، که در ردیف اول نشسته بود، گفت که مهاجم حتی پس از مهار شدن آقای رشدی به تلاش برای حمله به او ادامه داد. او گفت: «پنج مرد لازم بود تا او را بیرون بکشند و او همچنان در حال چاقو زدن بود. او فقط عصبانی بود، عصبانی. به شدت قوی و خیلی سریع [عمل کرد]».

ریتا لندمن، متخصص غدد که در حضار حضور داشت، گفت که رشدی ضربات چاقو متعددی از جمله یک ضربه چاقو به سمت راست گردن خود داشته است و زیر بدنش حوضچه ای از خون وجود داشت.

اما او گفت که او به نظر زنده است. خانم لندمن گفت: «مردم می‌گفتند، او نبض دارد، نبضش می‌زند».

سلمان رشدی

سوزان ناسل، مدیر اجرایی PEN آمریکا، که آزادی بیان را ترویج می‌کند، گفت: «ما نمی‌توانیم به هیچ حادثه‌ای مشابه حمله عمومی به یک نویسنده ادبی در خاک آمریکا فکر کنیم.»

رشدی حدود 10 سال را تحت حفاظت پلیس سپری کرد و پس از آن که آیت‌الله روح‌الله خمینی (ره)، رهبر انقلاب ایران در سال 1989 به دلیل رمان او “آیات شیطانی” که توهین‌ به ساحت پیامبر اسلام (ص) تلقی می‌شد، در خفا زندگی می‌کرد. این کتاب در هند، جایی که او متولد شد، ممنوع شد و بیش از یک دهه از حضور در این کشور محروم بود.

شاهدان گفتند که رشدی به تازگی روی صحنه آمده بود تا سخنرانی صبحگاهی را در آمفی تئاتر 4000 نفری موسسه Chautauqua که هر تابستان در آن محل برنامه های هنری و ادبی به نمایش می‌گذارد، ارائه دهد، که به گفته شاهدان مورد حمله قرار گرفت.

او آنجا بود تا در مورد ایالات متحده به عنوان پناهگاه امنی برای نویسندگان تبعیدی و دیگر هنرمندانی که در معرض آزار و اذیت هستند، بحث کند. قرار بود این گفتگو توسط هنری ریس، یکی از بنیانگذاران یک سازمان غیرانتفاعی پیتسبورگ، شهر پناهندگی، که یک برنامه اقامت برای نویسندگان تبعیدی است، مدیریت شود.

پلیس گفت که یکی از نیروهای مامور در این رویداد ضارب را بازداشت کرد. شخص مصاحبه کننده با رشدی نیز از ناحیه سر آسیب دید.

سلمان رشدی

گزارش شاهدان عینی
یکی از شاهدان، بیل واسو، 72 ساله، گفت: «آقای رشدی تازه نشسته بود و در حال معرفی بود که ضارب سریعاً به صحنه رفت و به او حمله کرد. من فقط می‌توانستم مشت‌های او را ببینم که به نوعی به سوی سلمان رشدی می‌کوبد».

آقای واسو گفت که تعدادی از مردم به کمک آقای رشدی شتافتند و به سرعت مهاجم را به زمین چسباندند. سپس از تماشاگران خواسته شد تا با آرامش و به سرعت آمفی تئاتر را ترک کنند.

چندین شاهد گفتند که مهاجم به راحتی توانست خود را به آقای رشدی برساند، روی صحنه دوید و از پشت به او نزدیک شد. الیزابت هیلی، 75 ساله، که در بین تماشاگران بود، گفت: «فقط یک مهاجم وجود داشت.لباس مشکی پوشیده بود. لباس مشکی گشاد به تن داشت. با سرعت برق به سمتش دوید.»

سلمان رشدی

جین بولت، 68 ساله، که بیش از یک دهه است به این کشور آمده است، گفت: این بسیار ترسناک بود و دلم فروریخت. «چطور می‌توانستند پله‌های صحنه را نبندند؟»

شوهر خانم بولت، جان، 85 ساله، که شاهد این حمله بود، گفت: «یک نقص امنیتی بزرگ وجود داشت. این که کسی بتواند بدون هیچ مداخله ای به آن نزدیک شود، ترسناک بود.»

کایل دورشوک، 20 ساله، در زمان حمله به عنوان یک راهنما در آمفی تئاتر کار می کرد. او گفت که حدود 15 فوت با ضارب فاصله داشت و او پس از انداختن کوله پشتی با چاقو شروع به هجوم به صحنه کرد. زمانی که آقای دورشوک فهمید که مشکلی پیش آمده، حمله شروع شده بود.

آقای دورشوک گفت که امنیت در مؤسسه ضعیف است و به نظر نمی رسد که هیچ تدابیر اضافی برای بازدید آقای رشدی وجود داشته باشد. او گفت: «این فضا بسیار باز است، بسیار در دسترس است، این یک محیط بسیار آرام است. به نظر من چیزی شبیه به این فقط منتظر بود که اتفاق بیفتد».

2022-08-12 23.18.22

واکنش‌ها
کتی هوچول، فرماندار نیویورک در توییتر گفت که به پلیس ایالتی دستور داده است تا در تحقیقات کمک کند و افزود «افکار ما با سلمان و عزیزانش در پی این رویداد وحشتناک است.”

سناتور چارلز ای. شومر از نیویورک نیز در رسانه های اجتماعی صحبت کرد و این حمله را “تکان دهنده و وحشتناک” خواند.

آقای شومر نوشت: «این حمله به آزادی بیان و اندیشه است که دو ارزش اساسی کشور ما و مؤسسه چاوتاکوا هستند. امیدوارم آقای رشدی به سرعت و به طور کامل بهبود یابد و مجرم مسئولیت پذیری و عدالت کامل را تجربه کند».

سخنگوی شورای روابط آمریکایی-اسلامی، بزرگترین گروه حقوق مدنی مسلمانان در کشور آمریکا، گفت که او نگران است که مردم پیش از مشخص شدن هویت یا انگیزه مهاجم، عجله کنند تا مسلمانان یا اسلام را به خاطر حمله متهم کنند.

ابراهیم هوپر گفت: «مسلمانان آمریکایی، مانند همه آمریکایی‌ها، هرگونه خشونتی را که هر کسی در جامعه ما را هدف قرار دهد، محکوم می‌کنند. این ناگفته نماند. ما باید وضعیت را رصد کنیم و ببینیم چه حقایقی آشکار می‌شود.»


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید