دستاوردهای جنگ اوکراین برای چین

به نقل از تحلیلگران سیاسی

چین اینک در حال پر کردن جای اتحادیه اروپا برای روسیه است. پکن هم خریدار اجناس روسیه با قیمتی پائین شده است و هم فروشنده اجناس خود به مسکو. چین و روسیه چنان مشغول همکاری های اقتصادی هستند که روسیه بی تفاوت از کلیه تحریم هایی که غرب علیه این کشور اعمال کره است در حال پیشروی در خاک اوکراین است.

به گزارش نباءخبر،یکی از کشورهایی که به شدت تحت تاثیر جنگ اوکراین قرار گرفته و از اتفاق از این جنگ سود سرشار برده چین است. چین کنجکاوانه به نتیجه جنگ اوکراین می نگرد تا مطمئن شود آیا می تواند همین الگو را بر روی تایوان پیاده سازی کند یا خیر. درست به همین دلیل بسیاری از تایوانی ها الان نگران این هستند که اوکراین بازنده این جنگ شود و بازی بعد بین خودشان و چین باشد.

گفتنی است ادعای ارضی چین نسبت به تایوان تاریخی دیرینه دارد. در سال ۱۹۵۰ کومین‌تانگ بعد از پایان جنگ‌های داخلی چین و پیروزی حزب کمونیست و متعاقب آن تأسیس جمهوری خلق چین به تایوان مهاجرت کرد و تایوان به «چین آزاد» و متحد آمریکا تبدیل شد. دولت تایوان در اوایل دوران جنگ سرد از سوی بسیاری از کشورهای غربی و سازمان ملل متحد تنها دولت مشروع چین شناخته می‌شد. این دولت از اعضای مؤسس سازمان ملل بود و تا سال ۱۹۷۱ عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد بود اما در این سال از این سازمان اخراج شده و کرسی این کشور به دولت جمهوری خلق چین واگذار شد. از آن تاریخ تایوان خود را دولتی مستقل می‌داند؛ اما چین از تایوان به عنوان یک استان جدا شده از خود یاد می‌کند.

اما ارتباط بین جنگ روسیه و اوکراین با ادعاهای ارضی چین نسبت به تایوان چیست؟

چین پیوسته تایوان را یکی از استان های خود می دانسته اما از ترس رویارویی با غرب هیچگاه جسارت حمله نظامی به تایوان را نداشت اما اینک چین با رصد حوادث در اوکراین متوجه شد که غرب به شدت از رویارویی با یک قدرت هسته ای بر حذر است، به همین دلیل مستقیما در جنگ اوکراین مداخله ای نکرد. به همین ترتیب اگر چین هسته ای به تایوان یورش ببرد طبق این الگو، ناتو و غرب دخالتی نخواهد کرد. علاوه بر این رهبران چین اشتباهات روسیه را با دقت رصد می کنند تا اگر خودشان به تایوان حمله کردند دچار این اشتباهات نشوند.

چین علاوه بر این مساله در زمینه اقتصادی هم سود بسیار کلانی از جنگ اوکراین برده است. تحریم روسیه باعث تعمیق روابط اقتصادی چین و روسیه شده است. در چهار ماه اول سال ۲۰۲۲، تجارت بین روسیه و چین ۲۵.۹ درصد افزایش یافته است. صادرات روسیه به چین با ۳۷.۸ درصد رشد به ۳۰.۸۵ میلیارد دلار رسید. حجم فیزیکی صادرات گاز طبیعی نیز ۱۵ درصد افزایش یافت.

چین اینک در حال پر کردن جای اتحادیه اروپا برای روسیه است. پکن هم خریدار اجناس روسیه با قیمتی پائین شده است و هم فروشنده اجناس خود به مسکو. چین و روسیه چنان مشغول همکاری های اقتصادی هستند که روسیه بی تفاوت از کلیه تحریم هایی که غرب علیه این کشور اعمال کره است در حال پیشروی در خاک اوکراین است.

با این حساب جنگ اوکراین دو درس بزرگ برای چین داشته است که بزرگترین دستاوردهای چین از این جنگ هستند: اول، متحدان ایالات متحده و ناتو همیشه سعی خواهند کرد از رویارویی نظامی مستقیم با یک قدرت هسته ای بزرگ اجتناب کنند. حتی اگر یک قدرت در آستانه ورود به یک جنگ تمام عیار باشد. دوم، جنگ اقتصادی با روسیه مشکلات قابل توجهی را برای اقتصادهای غربی از جمله افزایش فشارهای تورمی و کاهش نرخ رشد ایجاد کرده است. هر گونه اقدام مشابه علیه چین، اقتصادی ده برابر بزرگتر، بخش اعظم اقتصاد جهان را ویران خواهد کرد. این امر هرگونه اقدامی را بسیار بعید می کند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید