ایران و چین در حال تضعیف نظم جهانی هستند

نظم جهانی
نظم جهانی

به نقل ازصدانیوز ،وزیر امورخارجه آمریکا با تکرار ادعای واهی خود مبنی بر اینکه ایران به تازگی یک آزمایش موشکی انجام داده است، در اظهاراتی خصمانه گفت که ایران و چین در حال تضعیف نظم جهانی هستند. مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در نشست وزرای خارجه کشور‌های عضو ناتو در بروکسل به تکرار ادعا‌های نخ […]

به نقل ازصدانیوز ،وزیر امورخارجه آمریکا با تکرار ادعای واهی خود مبنی بر اینکه ایران به تازگی یک آزمایش موشکی انجام داده است، در اظهاراتی خصمانه گفت که ایران و چین در حال تضعیف نظم جهانی هستند.

مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در نشست وزرای خارجه کشور‌های عضو ناتو در بروکسل به تکرار ادعا‌های نخ نما و خصمانه کشورش علیه ایران پرداخت.

پمپئو در بخشی از سخنانش ادعا کرد: ایران پس از حصول توافق هسته‌ای به جامعه بین‌الملل نپیوست و منابع مالی خود را برای حمایت از تروریسم و دیکتاتور‌ها هزینه کرده است. ایران چند شهروند آمریکایی را به گروگان گرفته و رابرت لوینسون ۱۱ سال است که در آنجا مفقود شده است. ایران آشکارا قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده و به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دروغ گفته است. ایران تحریم‌های سازمان ملل را نیز زیر پا گذاشته است.

وی در ادامه ادعا‌های خود گفت: همین هفته گذشته ایران یک موشک بالستیک آزمایش کرد که برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. ایران همچنین از پیمان مودت برای اثبات ادعاهایش علیه آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری (لاهه) استفاده کرده که بی‌پایه و اساس است.

وزیر امورخارجه آمریکا همچنین با ادعای اینکه تمامی فعالیت‌های ایران خلاف برجام است، افزود: ایران علاوه بر این با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود امنیت مردم آمریکا و متحدانش را به خطر انداخته و توافق هسته‌ای را تضعیف کرده است.

پمپئو در بخش دیگری از اظهارات خصمانه خود گفت: ما در حال هدایت متحدانمان برای مقابله با جاه طلبی‌های ایران و پایان دادن به کارزار تروریسم جهانی ایران هستیم. ما برای رسیدن به این هدف نیازمند یک ائتلاف جدید و نظم جدید هستیم که از مردم خاورمیانه، اروپا و جهان در برابر تهدید ایران محافظت می‌کند.

وی با بیان اینکه ترامپ در حال ایجاد نظم نوین جهانی تحت رهبری و دموکراسی آمریکاست، گفت: ما براساس این دموکراسی بزرگ کشور‌ها را به سمت ایجاد نظم نوین لیبرال و دوری از جنگ و رسیدن به رفاهی بزرگ سوق می‌دهیم. تحت رهبری ترامپ ما رهبری بین‌المللی و دوستانمان در سیستم جهانی را کنار نمی‌گذاریم.

وی با انتقاد از ایران و چین، اتهامات این دو کشور مبنی بر یکجانبه گرایی واشنگتن را رد کرد و مدعی شد که این دو کشور در حال تضعیف نظم جهانی هستند.

وزیر امورخارجه آمریکا که از هر فرصتی برای نشان دادن رویکرد خصمانه کشورش درقبال ایران و گزافه گویی علیه جمهوری اسلامی استفاده می‌کند در حالی این ادعا‌ها را تکرار کرده است که واشنگتن و متحدان منطقه‌ای‌شان عامل اصلی تمامی ناآرامی‌ها، بی‌ثباتی‌ها و جنگ‌ها در نقاط مختلف جهان، به‌ویژه خاورمیانه هستند، اما هرگز در اتهام پراکنی‌های خود اشاره‌ای به این واقعیات ندارند و حتی تلاش می‌کنند با مقصر جلوه دادن ایران برای تمام مشکلات و اختلافات در منطقه خاورمیانه بر این حقایق بدیهی سرپوش بگذارند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید