رأی سازمان ملل به حق تعیین سرنوشت فلسطینیان

به نقل از منابع خبری

مجمع عمومی سازمان ملل ماه پیش نیز پنج قطعنامه به نفع فلسطین تصویب کرده بود که در یکی از آنها بر حاکمیت همیشگی مردم فلسطین بر منابع طبیعی این کشور تأکید شده است.

به گزارش نباءخبر،کرانه باختری بعد از درگیری‌های پراکنده روز پنجشنبه که در سراسر این منطقه بین فلسطینیان و نظامیان صهیونیست به وقوع پیوست، دیروز همزمان با حضور بیش از ۷۰ هزار نمازگزار در مسجد الاقصی، شاهد درگیری‌های شدیدی در جبل صبیح در نزدیکی شهرک بیتا در جنوب نابلس بود.
روزنامه ایران: این در حالی است که مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه حق تعیین سرنوشت فلسطینیان را با اکثریت آرا تصویب کرد.
روز گذشته برخی منابع فلسطینی خبر دادند، درگیری‌ها در جبل صبیح در پی تهاجم نظامیان صهیونیست رخ داد. آنان در نهایت با پرتاب گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی تلاش کردند مبارزان فلسطینی را پراکنده کنند. در این درگیری‌ها 16 فلسطینی زخمی شدند. این درگیری در شرایطی رخ داد که تیم نظامیان به مناطق مختلف کرانه باختری حمله کرده و شماری از فلسطینیان را بازداشت کردند. در همین راستا، 4 مبارز فلسطینی در الخلیل، بازداشت شده و خانه‌های شمار زیادی از فلسطینیان در این منطقه با سگ‌های پلیس بازرسی شد. این در حالی است که در ماه گذشته 380 فلسطینی در کرانه باختری بازداشت شده‌اند. بنا بر گزارش‌ها 41 نفر از این فلسطینیان کودکان زیر 18 سال و 11 نفر از آنان زن هستند. در همین حال بنا بر آماری که سازمان ملل ارائه کرده است، از ابتدای سال 2022 تا روز گذشته 150 فلسطینی از جمله 33 کودک در کرانه باختری به شهادت رسیده‌اند. به گزارش الجزیره، سازمان ملل در بیانیه خود با اشاره به تشدید درگیری‌ها در کرانه باختری تأکید کرده است، شهرک نشینان مسلح و نقابدار به فلسطینی‌ها در منازل‌شان و کودکانی که در راه مدرسه هستند، حمله و اموال فلسطینی‌ها را تخریب می‌کنند و با آتش زدن باغ‌های زیتون فلسطینیان باعث ایجاد رعب و وحشت می‌شوند و هرگز نیز بابت این اقدامات مجازاتی علیه آنان اتخاذ نمی‌شود.

قطع آب آشامیدنی در نقاطی از کرانه باختری
جدا از خشونت‌هایی که از سوی شهرک نشینان صهیونیست بر فلسطینیان کرانه باختری اعمال می‌شود، فلسطینیان این مناطق تحت انواع ظلم‌هایی که از سوی رژیم صهیونیستی بر آنان وارد می‌شود، قرار دارند. رژیم صهیونیستی جدا از حملات و یورش‌های نظامیان خود، از عصر روز چهارشنبه نیز به منظور اعمال فشار بیشتر بر فلسطینیان کرانه باختری، اقدام به قطع آب ساکنان منطقه نبع العوجا در اریحا کردند که در غرب کرانه باختری در نزدیکی رود اردن واقع است. بر اثر این قطع آب زندگی بیش از هزار و 200 نفر از ساکنان این منطقه تحت تأثیر قرار گرفت.
به گفته «حسن ملیحات» دیده بان سازمان دفاع از حقوق بادیه‌نشینان «البیدر»، ساکنان نبع العوجا یکی از بزرگترین اجتماعات بادیه‌نشین در کرانه باختری هستند که مورد تجاوزهای مکرر اشغالگران و شهرک نشینان با هدف سرقت آب و کنترل زمین به نفع پروژه‌های شهرک‌سازی قرار می‌گیرند.

برپایی نمازجمعه در مسجدالاقصی
با این حال، این دست اقدامات در عزم فلسطینیان خللی وارد نمی‌کند. نماد این پایداری را می‌توان در برپایی هرچه باشکوه‌تر نمازجمعه‌ها در مسجدالاقصی مشاهده کرد. بنا بر گزارش العالم، دیروز نیز بیش از 70 نفر از فلسطینیان با وجود همه محدودیت‌هایی که از سوی رژیم صهیونیستی اعمال می‌شود، در نمازجمعه مسجدالاقصی شرکت کردند.
در جریان خطبه‌های نمازجمعه در مسجدالاقصی نیز شیخ «محمد حسین»، خطیب نمازجمعه، بر لزوم یکپارچگی فلسطینیان در عزیمت به مسجدالاقصی و حضور دائمی و همیشگی در این مکان مقدس تأکید کرد و خواهان مقابله با تمامی تعرضات و تجاوزات نظامیان و شهرک‌نشینان صهیونیست شد.

تصویب قطعنامه جدید ضد اسرائیلی در سازمان ملل
پایمردی فلسطینیان در احقاق حقوق خود، در سال‌های اخیر باعث شنیده شدن صدای آنان در جهان شده است. در جدیدترین رخداد، روز گذشته مجمع عمومی سازمان ملل، با 168 رأی مثبت، 6 رأی منفی و 9 رأی ممتنع قطعنامه مربوط به حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین را تصویب کرد. ریاض المالکی، وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین ضمن استقبال از تصویب این قطعنامه از کشورهایی که رأی مثبت به آن دادند، تشکر کرد و گفت: «تصویب این قطعنامه واکنش طبیعی به تحرکات برای نابودی حق ملت ما در تعیین سرنوشتش و به مثابه رویارویی علنی ضد جنایات اسرائیل است.»
مجمع عمومی سازمان ملل ماه پیش نیز پنج قطعنامه به نفع فلسطین تصویب کرده بود که در یکی از آنها بر حاکمیت همیشگی مردم فلسطین بر منابع طبیعی این کشور تأکید شده است.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید