60 سال بعد از استقلال الجزایر از فرانسه

به نقل از منابع تاریخی

به گزارش نباءخبر،دولت فرانسه در دوره مکرون بقایای پیکر 19 نفر از انقلابیون الجزایری را تحویل الجزایر داد و آرشیو محرمانه خود درباره جنگ الجزایر را گشود.
استقلال الجزایر از فرانسه این هفته 60 ساله می شود اما همچنان دوره استعمار مناقشه برانگیز و منبع اختلاف دو کشور است.

الجزایر 60 سال قبل تحت اشغال فرانسه بود و پاریس این سرزمین را بخشی از خاک خود می دانست. الجزایر استقلال خود را بعد ازحدود 8 سال جنگ با ارتش و نظامیان فرانسوی کسب کرد. الجزایر می گوید نزدیک به میلیون نفر از اهالی این کشور در جنگ استقلال کشته شدند.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به این مناسبت نوشت: الجزایر روز سه شنبه آینده 60 مین سالگرد استقلال خود را بعد از 132 سال استعمار، جشن می گیرد. همچنان یادآوری اتفاقات مرحله استعمار روابط میان دو کشور را تیره می کند.

در روز 18 مارس 1962 و بعد از حدود 8 سال جنگ میان انقلابیون الجزایر و ارتش فرانسه، جنگ میان دو طرف با امضای توافقنامه های تاریخی “ایویان” متوقف شد. این توافقنامه ها زمینه را برای برگزاری همه پرسی استقلال الجزایر از فرانسه و اعلام استقلال در همان سال فراهم کرد. الجزایری ها در همه پرسی با رای 99.72 درصد به استقلال الجزایر از فرانسه رای دادند.

شرح عکس: جشن های پایتخت الجزایر در روز 19 یونیو 1962 قبل از همه پرسی استقلال الجزایر از فرانسه
زخم های استعمار فرانسه در الجزایر بعد از 60 سال هنوز خوب نشده اند

مقامات الجزایر برنامه ها و مراسم های گسترده ای را برای گرامیداشت 60 مین سالگرد استقلال این کشور تدارک دیده اند که از جمله می توان به رژه بزرگ نظامی در پایتخت اشاره کرد. این نخستین رژه نیروهای نظامی در پایتخت بعد از 33 سال است.

به گفته وزیر مجاهدین الجزایر به همین مناسبت، برنامه های فرهنگی هنری در سالن اوپرا پایتخت برگزار خواهد شد. این برنامه ها، تاریخ کهن الجزایر را از قبل از استقلال تا استقلال روایت می کند.

وزارت مجاهدین الجزایر مسوولیت حمایت از نیروهایی الجزایری شرکت کننده در مبارزه و جنگ با فرانسوی ها را برعهده دارند. از جمله افرادی که زندانی شدند یا دچار آسیب جسمی شدند.

علاوه بر این، به نشانه اهمیت این مناسبت، لوگویی برای 60 مین سالگرد استقلال نیز طراحی شده که در همه شبکه های تلویزیونی این کشور نشان داده می شود. لوگو شامل دایره ای با 60 ستاره که در مرکز آن نوشته شده: “تاریخ مجید و عهد جدید”..


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید