رشد نقدینگی در وضعیت قرمز

بر اساس گزارشی که بانک مرکزی منتشر کرده است

نقدینگی

نقدینگی در پایان مهر ماه امسال به ۵۶۷۶ هزار میلیارد تومان رسید. به این ترتیب حجم نقدینگی از ابتدای سال جاری ۱۷.۵ واحد درصد رشد کرده است. به علاوه نقدینگی نسبت به مهر ماه سال ۱۴۰۰ با افزایش ۳۴.۳ واحد درصدی مواجه شد. حجم پایه پولی نیز از ابتدای سال با رشدی ۱۸ درصدی همراه شده و به ۷۱۲ هزار میلیارد تومان رسیده است. رشد پایه پولی برای سومین ماه متوالی صعودی بود و در مقایسه با مهر ۱۴۰۰ رشد ۳۴.۵درصدی داشت.

به گزارش نباءخبر،بانک مرکزی اعلام کرد که تورم نقطه به نقطه در مهر ماه نسبت به شهریور 0.2 واحد درصد کاهش یافت و به 44.7 درصد رسید. ثبت این رقم، به این معناست که خانوارهای ایرانی در مهر ماه امسال، برای خرید یک سبد ثابت از کالاها و خدمات باید 44.7 درصد بیشتر از مهر ماه 1400 خرج کنند. با وجود کاهش تورم‌های سالانه و نقطه به نقطه، تورم ماهانه در مهر ماه صعودی شده است.

نقدینگی و پایه پولی نیز روند صعودی خود را ادامه دادند و بر این اساس نقدینگی از 690.7 همت در ماه شهریور به 712.9 همت در ماه مهر رسید. از سوی دیگر مرکز آمار اعلام کرد که تورم سالانه از 42.9 درصد در مهر ماه به 44 درصد در آبان رسیده، این در حالیست که در همین بازه زمانی شاهد کاهش 0.9 درصدی تورم ماهانه در کشور بوده‌ایم. به گزارش اسکناس، بانک مرکزی گزارش «تحلیل تحولات اقتصاد کلان و اقدامات این بانک در مهر ماه 1401» را منتشر کرد که به بررسی مهم‌ترین تحولات اقتصاد کلان از جمله آمار تورم و متغیرهای پولی در مهر ماه 1401 پرداخت. بر اساس گزارش بانک مرکزی، نرخ تورم سالانه در مهر ماه سال جاری عدد 39.6 درصد را ثبت کرد که از افت اندک 0.1 واحد درصدی نسبت به شهریور ماه حکایت دارد. طبق اعلام بانک مرکزی، با وجود کاهش تورم‌های سالانه و نقطه به نقطه، تورم ماهانه در مهر ماه صعودی شد و با افزایش ۰.۳ واحد درصدی به ۲.۹ درصد رسید. همچنین تفکیک تورم ماهانه به دو گروه کالا و خدمات، از کاهش ۰.۳ واحد درصدی تورم کالا و افزایش ۱.۴ درصدی تورم خدمات خبر می‌دهد. به طوری که تورم ماهانه گروه کالا به ۱.۶ درصد و گروه خدمات به ۵.۲ درصد رسید.
صعود نقدینگی و پایه پولی ادامه دارد
بر اساس گزارشی که بانک مرکزی منتشر کرده است، نقدینگی در پایان مهر ماه امسال به ۵۶۷۶ هزار میلیارد تومان رسید. به این ترتیب حجم نقدینگی از ابتدای سال جاری ۱۷.۵ واحد درصد رشد کرده است. به علاوه نقدینگی نسبت به مهر ماه سال ۱۴۰۰ با افزایش ۳۴.۳ واحد درصدی مواجه شد. حجم پایه پولی نیز از ابتدای سال با رشدی ۱۸ درصدی همراه شده و به ۷۱۲ هزار میلیارد تومان رسیده است. رشد پایه پولی برای سومین ماه متوالی صعودی بود و در مقایسه با مهر ۱۴۰۰ رشد ۳۴.۵درصدی داشت. این در حالی است که نرخ رشد پایه پولی در یک روند نزولی در تیر ماه سال جاری به ۲۶.۲درصد رسیده بود؛ اما پس از آن در یک روند افزایشی در مرداد به ۳۰.۷درصد، شهریور به ۳۳.۱درصد رسیده بود که با توجه به نرخ ۳۴.۵درصدی مهرماه نگرانی‌ها از متوقف شدن روند کاهشی و افزایش نرخ رشد پایه پولی افزایش یافته است. نرخ رشد نقدینگی مهر اما با کاهش ۳.۳ واحد درصدی نسبت به شهریور به ۳۴.۳ درصد رسیده است. این کاهش نرخ رشد نقدینگی با وجود افزایش نرخ رشد پایه پولی به دلیل کاهش ضریب فزاینده نقدینگی از ۸.۱۰ در شهریور به ۷.۹۶ در مهر است. همچنین در بازار مسکن و بر اساس اطلاعات اخذشده از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران طی مهرماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه قبل ۱.۲ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل نیز ۳۸.۲ درصد افزایش را تجربه کرد.
تورم آبان؛ ادامه روند صعودی تورم سالانه
همچنین بر اساس گزارش مرکز آمار در دومین ماه پاییز، نرخ تورم سالانه آبان ماه ١٤٠١ برای خانوار‌های کشور به ٤٤,٠ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١,١ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. بنا به اخرین داده‌های منتشرشده از تورم مصرف‌کننده که توسط مرکز آمار منتشر شده، تورم ماهانه آبان ماه 2.1 درصد برآورد شده است. این در حالیست که این شاخص در مهر 3 درصد بوده، به بیان ساده تر سرعت افزایش قیمت‌ها در آبان نسبت به مهر ماه کاهش یافته است. تورم ماهانه اقلام خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها نیز در آبان 1.3 درصد به ثبت رسیده، در آن سو نیز تورم ماهانه کالاهای غیر خوراکی و خدمات 2.7 درصد بوده است. این امر نشان می‌دهد عمده افزایش قیمت‌ها و فشار تورمی رقم خورده در ماه دوم پاییز امسال از سمت اقلام غیر خوراکی بوده. در مهر ماه نیز شاهد این اتفاق بودیم که تورم خوراکی‌ها کمتر از تورم غیرخوراکی به ثبت رسید. این برای چندمین ماه متوالی است که سهم غیرخوراکی‌ها در رقم خوردن تورم کل بیشتر است. تورم نقطه به نطقه نیز در مهر ماه 48.1 درصد برآورد شده، به عبارت دیگر میانگین قیمت کالا و خدمات در آبان امسال نسبت به میانگین قیمت کالا و خدمات در آبان سال گذشته نزدیک به 1.5 برابر شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ تورم نقطه‌ای مصرف‌کننده در آبان ماه نسبت به ماه‌های گذشته کاهش یافته و این شاخص در روندی نزولی قرار گرفته است. بر خلاف تورم نقطه به نقطه تورم سالانه از 42.9 درصد در مهر ماه به 44 درصد در آبان رسیده است . با توجه به اینکه تورم سالانه بازه زمانی بلندتری را برای محاسبه تورم مورد نظر دارد، همچنان شاهد آن هستیم که اثرات شوک قیمتی خرداد ماه ناشی از حذف ارز ترجیحی در تورم سالانه دیده می‌شود و این شاخص به طور کامل در چند ماه گذشته صعودی بوده است. همچنین تورم ماهانه مناطق شهری در آبان 2.1 درصد به ثبت رسیده، در حالی که تورم ماهانه مناطق روستایی نیز دقیقا در همین مقدار بوده است. بر این اساس می‌توان گفت که فشار تورمی آبان ماه در مناطق شهری و روستایی به یک اندازه بوده است.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید