هشدار 1000 کارآفرین ایرانی از تشدید تورم و مهاجرت‌ها

به نقل از منابع خبری

نتایج پژوهش که دریکی از کمیسیون های اتاق تهران ارایه شد نشان می دهد 61 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی دیده‌بان کسب‌وکار معتقدند که مهاجرت نیروی انسانی متخصص از کشور افزایش خواهد یافت. همچنین 80 درصد از کارآفرینان سوال‌شونده در این تحقیق، اعلام کرده‌اند که امسال قیمت مواد اولیه و محصولات و خدمات نهایی، افزایش خواهد یافت در حالی که 83 درصد نیز معتقدند که هزینه کسب‌وکارها به دلیل افزایش سطح عمومی قیمت‌ها تصاعدی می‌شود.

به گزارش نباءخبر، کوچ و مهاجرت نخبگان از ایران دو دلیل دارد: دلیل نخست تنگ تر شدن دایره کسب وکار آبرومند و مناسب درایران است که این خود به دلایل پرشمار سیاسی و اقتصادی رخ داده است. دلیل دوم جاذبه هایی است که کشورهای دیگر برای جذب نخبگان ونیروهای ماهر ایران دارند و با دادن امتیازهای ویژه و نیز آسان گیری در راه اندازی کسب وکار یا به کارگیری متخصصان ونیروهای ماهرانجام می دهند. کوچ مهاجران ایرانی که در گامهای نخست شامل برترین نیروهای انسانی بود به متخصصان رسیده و حالا سرمایه گذاران نیز ترجیح می دهند درکشورهای دیگر که سختگیری ها کمتر است فعالیت کنند. بررسی نتایج یک نظرسنجی از حدود هزار کارآفرین و صاحب کسب‌وکاردرایران نشان می دهد، مهاجرت نیروهای متخصص و تحصیل‌کرده در سال 1401 تشدید می شود.

نتایج این پژوهش که دریکی از کمیسیون های اتاق تهران ارایه شد نشان می دهد 61 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی دیده‌بان کسب‌وکار معتقدند که مهاجرت نیروی انسانی متخصص از کشور افزایش خواهد یافت. همچنین 80 درصد از کارآفرینان سوال‌شونده در این تحقیق، اعلام کرده‌اند که امسال قیمت مواد اولیه و محصولات و خدمات نهایی، افزایش خواهد یافت در حالی که 83 درصد نیز معتقدند که هزینه کسب‌وکارها به دلیل افزایش سطح عمومی قیمت‌ها تصاعدی می‌شود. این نظرسنجی نظرسنجی در مورد ریسک‌های کلان و صنعتی بوده و جمع‌بندی نتایج آن نشان می‌دهد که فعالان اقتصادی نسبت به فضای کسب‌وکار پیش رو در سال 1401، خوش‌بین نیستند.بر این اساس، 71 درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی معتقدند که قدرت خرید مردم در سال 1401 کاهش خواهد یافت. این در حالی است که 55 درصد از صاحبان کسب‌وکار مورد پرسش در این تحقیق، اعلام کرده‌اند که بیکاری طی امسال افزایش می‌یابد.به گفته وی، همچنین این گزارش نشان می‌دهد که در حالی 44 درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی معتقد به تشدید رکود تولید طی امسال هستند که 37 درصد نیز بر این باورند که امسال رونق صادراتی خواهیم داشت و 31 درصد نیز اعلام کرده‌اند که محدودیت بیشتر صادراتی اعمال خواهد شد.بر اساس مطالعه و پژوهش صورت گرفته، 53 درصد از کارآفرینان بر این باورند که امسال کاهش تحریم‌ها رخ خواهد داد. این در حالی است که 71 درصد پرسش‌شوندگان معتقدند که امسال تورم افزایش خواهد داشت.عضو هیات علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران همچنین به وضعیت قیمت ارز طی امسال از نظر پرسش‌شوندگان اشاره کرد که بر این اساس، 39 درصد از فعالان اقتصادی معتقدند که قیمت دلار طی امسال معادل 26 تا 30 هزار تومان خواهد بود در حالی که 34 درصد نیز بر این باورند که نرخ دلار در بازه 20 تا 25 هزار تومان در نوسان خواهد بود.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید