به گزارش صدانیوز،روز عرفه سال ۱۳۹۹ در حالی از راه رسیده که همچون سالهای قبل نیست و کرونا بسیاری از خانواده ها را داغدار کرده است.
عرفه نامش یادآور دعای حضرت سیدالشهدا (ع) است، روزی که در آن توبه مورد قبول خداوند متعال قرار می گیرد و باید این روز را عید نامید. عیدی برای پاک شدن از گناهان.

روز عرفه به قدری مهم است که حضرت زین العابدین(ع) می فرمایند: این روز روزی است که در آن درهای رحمت الهی باز بوده و خداوند عطای خود را بر مردم گسترانیده و بر همگان تفضّل فرموده است، به همین خاطر توبه در آن مقبول و دعا به اجابت خواهد رسید.

هر چد در تمام لحظه ها و ساعات و روزها می توان به درگاه خداوند متعال با تضرع طلب بخشش کرد اما برخی روزها ویژه اند، در برخی روزها و شبها خداوند باری تعالی درهای رحمت واسعه خود را به روی بندگانش می گشاید و خوشا به حال آنانی که این فرصت بندگی را ذغنیمت می شمارند.

روز عرفه سال ۹۹ از راه رسیده اما کرونا حالا نه تنها در میان مردم ایران و مسلمانان بلکه دنیا را فرا گرفته است، تمامی چشم ها به معجزه خداوندی است تا شر این ویروس منحوس از کره زمین زدوده شود.

روز عرفه روزی است که خداوند دعاها را برآورده می کند و چه خوب است اول برای ظهور منجی عالم بشریت دعا شود، وقتی موعود بیاید رنج و غم و درد دنیا از بین می رود.

روز عرفه باید برای ظهور دعا کرد. در روایتی از امام سجاد(ع) درباره اهمیت این روز آمده که امام سجاد(ع) در روز عرفه مردان و زنانی را دید که گدایی می کنند فرمود «هؤلاء شرار خلق اللّه، الناس مقبلون علی اللّه و هم مقبلون علی النّاس» اینها بدترین خلق خدا هستند (زیرا رحمت خداوند در این روز را نادیده گرفتند همانا) مردم به خدا روی می آورند و آنها روی به مردم می آورند.

اهمّیت دعا در این روز به قدری است که سید بن طاووس در اقبال، حدیثی از امام باقر(ع) نقل فرموده مبنی بر اینکه چنانچه روزه داری در این روز سبب ضعف از دعا شود باید این روز را افطار کرد.

به خاطر اهمیت دادن به دعاست که در این روز دعاهای بسیاری از اهل بیت عصمت و طهارت وارد شده است که همگی نشان از جلب رضایت و مغفرت پروردگار و طلب توبه از درگاه ذات کبریایی او دارند.

چه زیباست عرفه که نام حضرت سیدالشهدا(ع) برده می شود، همین کرونا حالا باعث شده بسیاری از عاشقان امام حسین(ع) از زیارت حضرتش محروم شوند و باید دعا کرد، دعا کنیم تا به حق این روز بزرگ خداوند تا محرم سلامتی و عافیت را به جهان برگرداند.

از امام صادق(ع) روایت شده است که فرمود: انّ اللّه تبارک و تعالی یتجلّی لزوّار قبر الحسین(ع) قبل اهل العرفات و یقضی حوائجهم و یغفر ذنوبهم و یشفّعهم فی مسائلهم ثمّ یأتی اهل عرفه فیفعل بهم ذلک. خداوند تبارک و تعالی در روز عرفه، قبل از اهل عرفات، بر زوار قبر امام حسین(ع) تجلّی فرموده و حوائج ایشان را رفع و گناهانشان را می بخشد و در مشکلاتشان یاری خواهد نمود آنگاه به سراغ اهل عرفات آمده و مثل همین انجام می دهد.

اگر چه امروز دور از کربلا هستیم اما باید دلها روانه ضریح شش گوشه ابا عبدالله الحسین(ع) شود و از دور سلام دهیم تا مورد لطف خداوند قرار گیریم.

دعای عرفه انسان را جلا می دهد، از گرد و غبار و چرک دنیا رها می کند و باعث نزدیکی به ذات پروردگار می شود. این روز را قدر بدانیم.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید